Išijas: Uzroci, simptomi, dijagnoza i savremeni načini lečenja bolova u donjem dijelu leđa

10. July, 2025  •  Ordinacije
Išijas: Uzroci, simptomi, dijagnoza i savremeni načini lečenja bolova u donjem dijelu leđa

Šta je išijas?

Išijas predstavlja skup simptoma koji uključuju bol u donjem dijelu leđa, pri čemu godinama oko 40% ljudi pati od ovog problema. Išijas nastaje zbog upale nerva išijadikusa, najvećeg i najdužeg nerva u tijelu, koji se prostire od donjeg dijela leđa kroz zadnju stranu nogu. Upala ili pritisak na nerv izaziva bol koji može zračiti od lumbalnog dijela leđa do kukova, zadnjice i nogu. Pored termina išijas, često se koriste i nazivi išijalgija i lumboišijalgija.

Uzroci išijasa

Išijas se često javlja zbog pritiska ili nagnječenja jednog od pet korijenova nerva išijadikusa, što može biti povezano s drugim bolestima ili genetskom predispozicijom. Kod mlađih osoba najčešći uzrok je diskus hernija, gdje izlazak sadržaja diska pritiska nerv, dok kod starijih degenerativne promjene i oštećenja kičmenih pršljenova dovode do upale. Nepravilno podizanje tereta ili nagli pokreti takođe mogu izazvati išijas. Ostali uzroci uključuju povrede leđa, artritis kičme, stenoze spinalnog kanala, tumore, infekcije, pa čak i trudnoću.

Simptomi išijasa

Glavni simptom išijasa je bol u lumbalnom dijelu koji se širi niz nogu, uglavnom na jednoj strani tijela. Bol može biti od tupog do oštrog i pojačava se pokretima, kašljem ili kijanjem. Česti su i trnci, smanjen osjećaj, slabost mišića te otežani pokreti i hod. Klinički znakovi uključuju smanjen refleks i spazam paravertebralnih mišića.

Kada potražiti ljekarsku pomoć?

Potrebno je obratiti se ljekaru ako bol traje duže od sedam dana, pojačava se ili je intenzivan, posebno ako se javi slabost mišića, problemi s kontrolom bešike ili nakon povrede.

Dijagnostika i liječenje

Dijagnostika uključuje klinički pregled i imidžing testove kao što su magnetna rezonanca, rendgen, skener ili elektromioneurografija. U akutnoj fazi preporučuje se infiltracija analgetika i kortikosteroida, toplinske terapije i miorelaksanti. Po smanjenju bola sprovodi se fizikalna terapija za jačanje mišića. Kod teških ili dugotrajnih slučajeva može biti potrebna hirurška intervencija.

Prevencija i održavanje zdravlja kičme

Prevencija išijasa podrazumijeva redovne vježbe za jačanje mišića leđa i stomaka, pravilno držanje prilikom sjedenja, te pravilno podizanje tereta. Aktivnost i izbjegavanje dugačkog sjedenja takođe su važni faktori za zdravlje kičme i smanjenje rizika od išijasa.