Kako Izbjeći i Liječiti Bol u Grlu Uzrokovan Virusima i Bakterijama na Jesen
Uvod: Zašto Se Javlja Bol u Grlu na Jesen?
Česte promjene dnevne temperature i dolazak jeseni često donose probleme sa zdravljem, a jedan od najčešćih simptoma u ovom periodu je bol u grlu. Ovaj neprijatan osjećaj najčešće uzrokuju virusi ili bakterije koje su rasprostranjene naročito tokom jeseni i zime. Prenose se prljavim rukama i direktnim kontaktom, poput poljupca, i javljaju se neovisno o životnoj dobi, mada su češći kod djece i mladih.
Uzroci Bolova u Grlu i Kako Im Prijeći
Neki od virusa koji izazivaju upalu grla mogu dovesti do pojave afti, malih bolnih plikova na sluzokoži usta. Drugi uzroci uključuju disanje na usta, kao i drenažu sinusa. Bakterije poput Streptococcus i Arcanobacterium haemolyticum naročito pogađaju mlade ljude i prate ih sitni osipi. Važno je znati da nije svaki bol u grlu angina, naročito ako nema visoke temperature. Ako bol traje duže od dvije sedmice uprkos liječenju, može ukazivati na ozbiljnije bolesti poput raka grla ili AIDS-a.
Savjeti za Prevenciju i Zaštitu Grla
Kako biste spriječili bol u grlu, odmarajte glas i izbjegavajte produženi govor, posebno na hladnom i otvorenom prostoru. Pazite na temperaturu napitaka, izbjegavajte previše tople, hladne i gazirane te konzumiranje alkohola. Ne boravite u zadimljenim ili zagušljivim prostorijama. Koristite pastile za zaštitu sluznice grla, a redovno ispiranje čajevima od žalfije i drugih biljaka može pomoći. Najvažnije je disati na nos, što održava sluznicu zdravom i prohodnom.
Simptomi i Liječenje
Glavni simptomi grlobolje su bol u grlu i poteškoće pri gutanju, koji se mogu proširiti ka ušima, praćeni povišenom temperaturom i otečenim limfnim žlijezdama. Virusne infekcije grla obično su blaže i prate ih simptomi prehlade, dok streptokoke izazivaju ozbiljnije stanje s otečenim i obloženim krajnicima te visokom temperaturom. Lečenje zavisi od uzročnika: bakterijske infekcije tretiraju se antibioticima, dok virusne obično zahtijevaju terapiju za ublažavanje simptoma kao što su paracetamol, sprejevi i antiseptici.
Kada je Potreban Bris Grla?
Bris grla je efikasan dijagnostički test za utvrđivanje prisustva bakterija koje zahtijevaju antibiotike. To je jednostavna, jeftina i široko dostupna metoda. U slučaju odsustva visoke temperature i težih simptoma, bris nije uvijek neophodan jer virusne upale često prolaze same od sebe u par dana. Međutim, ako simptomi traju ili se pogoršavaju, konsultovanje ljekara i obavljanje brisa su važni za pravilan tretman.
Facebook
Twitter
Linkedin