Stručnjak potvrdio: Mleko sa povišenim aflatoksinom je bezbjedno, posledica klimatskih uslova

03. September, 2025  •  Ordinacije
Stručnjak potvrdio: Mleko sa povišenim aflatoksinom je bezbjedno, posledica klimatskih uslova

Mleko sa aflatoksinom nije opasno za piće

Dragan Glamočić, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, izjavio je da je mleko sa povećanom koncentracijom aflatoksina bezbjedno za konzumiranje. On je objasnio da je porast aflatoksina posledica specifičnih klimatskih uslova prošle godine, a takav trend je uobičajen i u drugim dijelovima svijeta, osim u Evropskoj uniji gdje su stroži standardi.

Različiti standardi dozvoljenih nivoa aflatoksina

Glamočić je naveo da je dozvoljeni nivo aflatoksina u kukuruzu u Srbiji 50, dok je u EU 10. Za krave muzare, u Evropi je dozvoljen nivo 5, a u Srbiji 10. Ovo dovodi do paradoksa da se hrane zakonito mogu dati životinjama, dok mleko može preći dozvoljene granice za aflatoksin.

Klimatski uslovi utiču na prisustvo toksina

Srbija spada u klimatski pojas koji je podložan pojavi različitih toksina. Vlažna klima pogoduje jednim vrstama toksina, dok je sušno ljeto protekle godine dovelo do povećanja aflatoksina, što je u skladu sa karakteristikama tog područja.

Potrebno unapređenje monitoringa toksina

Profesor ističe važnost boljeg praćenja prisustva ne samo aflatoksina, već i drugih toksina koji su česti u regionu. Cilj je da se na osnovu ovih podataka unaprijedi bezbjednost hrane i zaštita potrošača.