Ultrazvuk u trudnoći
Ultrazvučni pregledi u trudnoći utvrdjuju stanje ploda, posteljice i plodove vode. Fetalna ultrasonografija ne ugrožava plod i tok trudnoće.
U prvom trimestru trudnoće dijagnostikuje se trudnoća, njena lociranost, odredjuje se broj fetusa, procenjuje se gestacijska starost i rizik od hromozomskih anomalija. Dijagnostikuju se fetalne anomalije na mozgu i kičmenoj moždini.
U drugom trimestru prati se rast i razvoj ploda. Gleda se pozicija posteljice i količina plodove vode. Odredjuje se položaj ploda, gradja pupčanika. Dijagnostikuju se fetalne anomalije na srcu i kičmenoj moždini.
U trećem trimestu prate se vitalne karakteristike, pokreti ploda, srčani rad, pokreti ekstremiteta. Prati se biomorfologija i biometrija ploda, posteljice i plodove vode.
Transvaginalni UZ (ultrazvučni pregled) se obično koristi početkom trudnoće da se odredi starost i lociranost trudnoće. Povremeno se koristi kasnije tokom trudnoće za odredjivanje položaja posteljice i mjerenje dužine cervikalnog kanala.
Uredan UZ pregled nije garancija da je Vaš plod zdrav. Nemoguće je uvijek vidjeti fetalne anomalije. 4D ultrasonografski pregled treba koristiti primarno u istraživanju fetalnih anomalija i procjeni uredne biometrije ploda. Dopler UZ pregled služi za procjenu protoka i otpora kroz krvne sudove posteljice, pupčanika i krvne sudove ploda.
Nema dokaza da postoji rizik za majku i plod od ultrasonografskog pregleda.
Facebook
Twitter
Linkedin