Cross linking (ultra B2)
Centar za očne bolesti Miljković&Jankov - BudvaŠta je keratokonus i kod koga se javlja?
Keratokonus je degenerativna, nezapaljenska, progresivna bolest, kod koje dolazi do istanjenja i deformacije centralnog i paracentralnog dijela rožnjače. Bolest nastaje zbog urodjene slabosti rožnjače, koja u pubertetu postaje zakrivljenija u odnosu na normalnu rožnjaču. Vremenom dolazi do istovremenog istanjenja rožnjače, povećanja nepravilnosti rožnjače, izrazitog povećanja dioptrije, naročito astigmatizma. Bolest najčešće počinje u pubertetu. Nekada se keratokonus može javiti i posle dvadesete godine. Obično zahvata oba oka, pri čemu je jedno oko više zahvaćeno. Bolest brže napreduje kada počne u pubertetu, progresija je najbrža u prvih 10-15 godina, a zatim dolazi do usporenijeg napredovanja bolesti. Što bolest ranije krene imaće bržu progresiju.
Kako se manifestuje bolest, odnosno kakve smetnje imaju pacijenti koji imaju keratokonus?
Jedina smetnja koju imaju pacijenti je lošija vidna oštrina, dakle nema bola u oku, nema crvenila ili iritacije, jedino slabi vid. Bolest prolazi kroz četiri faze. U prvoj fazi se javlja miopni astigmatizam, koji se može relativno dobro korigovati naočarima. U većini slučajeva bolest ostaje neotkrivena i tretira se kao refrakciona mana.
U drugoj fazi dolazi do rasta dioptrije, naročito astigmatizma. Naočarima se ne postiže dobra vidna oštrina. Tada se prelazi na tvrda gas propusna (RGP) kontaktna sočiva, kojima se postiže dobar vid. U trećoj fazi kada bolest još više napreduje, RGP sočiva postaju nekomforna, ne mogu se nositi čitav dan, i lako ispadaju iz oka. Tada se vid koriguje specijalnim RGP sočivima, koja se mogu odrediti samo uz pomoć kornealnog topografa. Četvrta faza se karakteriše stvaranjem ožiljka u najistanjenijem dijelu rožnjače, koji dodatno ometa vid. Rožnjača je jako tanka i ispupčena, sočivo ispada iz oka pri treptanju. Tada se mora razmišljati o transplantaciji rožnjače.
Koje vrste kontaktnih sočiva se mogu primjeniti u korekciji vida kod keratokonusa?
Danas postoji više vrsta specijalnih kontaktnih sočiva za korekciju vida kod iregularnih rožnjača:
> Specijalna meka (npr. Kerasoft 3& IC);
> Specijalna RGP (npr. Rose K);
> Skleralna sočiva (Innovative Sclerals), i
> Kombinacija meka/RGP (hibridna-Synergeyes, uobičajeni piggyback sistem).
Ipak za sada neprevazidjena u korekciji većine iregularnih rožnjača su RGP kontaktna sočiva. Vjerovatno najbolji primjer su, sada već čitava serija specijalnih RGP kon.sočiva g-dina Pola Roza iz Novog Zelanda: Rose K2, Rose K IC, i Rose K POST GRAFT. Razlog njihovog uspjeha je višestruk: maksimalan optički kvalitet i komfor postignut primjenom najnovijih materijala (npr. Hyper Dk, Boston XO2) i najinovativnijeg dizajna (veliki dijametar, torična periferija, za kvadrant specifična zakrivljenost, reverzna geometrija, zadnje i prednje torična optička zona itd…), jednostavnost fitovanja i velika mogućnost podešavanja osnovnog fita dobijenog sočivom iz probnog seta. Sva ova sočiva mnogo bliže prate oblik rožnjače, kakav god da je. Time je podudarnost zadnje površine sočiva i prednje površine rožnjače maksimalna, a negativan uticaj na rožnjaču minimalan. I oftalmolog i pacijent moraju imati puno strpljenja, jer je u toku odredjivanja adekvatnih kon.sočiva neophodno promjeniti više probnih sočiva, dok se ne odredi najbolje.
Postoji li neki novi način liječenja?
Nova metoda koja služi da učvrsti rožnjaču, onemogućavajući dalju deformaciju naziva se cross linking ili Ultra B2. To je neagresivna terapijska procedura u toku koje se oko izloži UV zracima, iz specijalne lampe, i vitaminu B2, i ima za cilj da zaustavi napredovanje bolesti. Sama intervencija traje oko pola sata i izvodi se u lokalnoj anesteziji. Površni sloj ćelija se odvoji mehanički, primijeni se vitamin B2 u narednih nekoliko minuta, a zatim se rožnjača izloži UV zracima u narednih pola sata, uz stalno dodavanje vitamina B2 i anestetika. Postoperativni tretman kapima je neophodan i traje nekoliko mjeseci uz redovne kontrole.
Mogu li se nakon tretmana nositi kon.sočiva i mijenja li se dioptrija?
Intervencijom se ne postiže izlječenje bolesti, niti značajno poboljšanje vida, pa se za postizanje dobrog vida 1-2 mjeseca nakon intervencije mogu nositi kon.sočiva. Kako je cilj intervencije zaustavljanje bolesti, za očekivati je da će pacijent i dalje nositi kon.sočiva. Kod oko 40% tretiranih tokom narednih 6-12 mjeseci može doći do ublažavanja vrijednosti zakrivljenosti rožnjače, zbog čega će biti potrebno promijeniti kon.sočiva.
Facebook
Twitter
Linkedin