LASIK (laser-assisted in situ keratomileusis) je najčešća metoda izbora u korekciji refraktivnih anomalija zbog dostupnosti, pozitivnih rezultata i brzog oporavka. Za optimalan uspjeh i minimum postoperativnih komplikacija ključan je sveobuhvatan oftalmološki pregled, kojim se utvrdjuje postoje li kod pacijenta indikacije za izvodjenje LASIK-a.

Da bi postao kandidat za refraktivnu hirurgiju pacijent prvo mora ispunjavati nekoliko uslova: mora biti stariji od 18. godina, dioptrija mora biti stabilna najmanje 12 mjeseci, treba imati realna očekivanja o rezultatima (ovom intervencijom se ne zaustavlja rast dioptrije, samo se uklanja-”skida” postojeća dioptrija) i treba biti upoznat sa mogućim komplikacijama.

Preoperativna faza

Pacijenti koji nose tvrda kontaktna sočiva moraju ih prestati nositi mjesec dana prije pregleda, a oni koji nose meka kontaktna sočiva ne bi trebali da ih nose bar deset dana prije pregleda. To će omogućiti postizanje prirodnog oblika rožnjače i tačnost nalaza u preoperativnoj dijagnostici. Na temelju tih nalaza planira se operativni zahvat. Važan parametar koji odredjuje mogućnost realizacije i uspjeh operativnog zahvata je centralna debljina rožnjače.

Ako se ispostavi da niste kandidat za LASIK intervenciju, Vaš ljekar će Vam predočiti mogućnost drugih intervencija refraktivne hirurgije.

Operacija

Operacija se izvodi u lokalnoj (kapljičnoj) anesteziji. Na očnu jabučicu se postavlja sukcijski prsten, a na njega se postavlja mikrokeratom (uredjaj koji se koristi za rezanje tankog sloja rožnjače), kojim se pravi tzv. flap (lapna). Nakon podizanja flapa (lapne) slijedi fotoablacija i remodeliranje rožnjače excimer laserom. Intervencija se završava repozicijom flapa.

Koraci:

Korak 1 - Precizna izrada površine membrane oka;

> Korak 2 - Površna membrana oka se djelimično otklanja i pažljivo savija unatrag;

> Korak 3 - Laserski snop precizno mijenja oblik rožnjače, i

> Korak 4 - Presavijena membrana se vraća u prvobitni položaj i u potpunosti prijanja.

 

Postoperativna faza

Posle operacije odmah ćete biti sposobni da vidite svoju okolinu sa povećanom vidnom oštrinom. Iako je sama operacija bezbolna, možda ćete prvih nekoliko sati poslije nje biti osjetljivi na svjetlost ili ćete osjećati svrab i peckanje u očima. Biće potrebno da se odmorite i izbjegavate naporne aktivnosti očiju, kao što su čitanje, gledanje televizije… dok se Vaše oko oporavlja. Postoperativne kontrole obavljaju se sutradan, posle tri dana, posle mjesec dana i tri mjeseca posle operacije.

Narednih sedam dana posle operacije zabranjen je grublji kontakt sa očima, da se ne bi poremetilo zacjelivanje poklopca (flapa).