Hidrotubacija jajovoda
Specijalistička ambulanta iz ginekologije Nika Med plus - PodgoricaHydrotubacija je put ka dugo očekivanoj željenoj trudnoći. Najčešće, uzrok steriliteta kod žena bude neprohodnost jajovoda. Statistički podaci ukazuju da je oko 35% ženskog steriliteta uzrokovano jajovodnim faktorom. Otkrivanje prohodnosti kanala igra važnu ulogu dijagnostike uzroka ženskog steriliteta.
Uzrok neprohodnosti jajovoda može biti:
- Upala zbog infekcije (gonoreja, trihomonijaz, ureaplazma, mikoplazma, hlamidija, itd…)
- Nespecifične akutne infekcije izazvane bakterijama, koje žive u organizmu žene, ali u velikim količinama izazivaju upalu i razmnožavaju se tamo gdje ne treba da budu (na primjer iz crijeva prelaze u polne organe)
- Medicinski prekid trudnoće, instrumentalna kiretaža, kada se kiretom oštećuje bazalni sloj i dovodi do stvaranja ožiljaka. Nakon toga, jajavod je neprohodan na mjestu izlaza iz šupljine materice
- Operativni zahvat u maloj karlici, abdomen, pogotovo nakon gnojnog procesa, što stvara brojne adhezije i dolazi do začepljenja u kanalu jajavoda
- Anatomski urodjene anomalije, ali na sreću ta patologija bude dosta redja.
Zlatni standard dijagnostičke prohodnosti jajavoda je hirurška laparoskopija, kad se može direktno detektovati kako tečnost ulazi i izlazi iz jajavoda. Laparoskopija je hirurška intervencija, koja traži opštu anesteziju i boravak u bolnici. Takodje je i dosta skupa intervencija. Ova intervencija preporučuje se kad treba uraditi još i druge intervencije, na primjer, uklanjanje ciste na jajniku, tumora, itd…
Hidrotubacija je bolja, dostupna je u ambulantnim uslovima. To je bezoperaciona metoda dijagnostike i terapije neprohodnosti jajovoda. Hidrotubacija: od grčke riječi- ”hydor” - voda i latiniske riječi “tuba”-kanal”- sprovodi se tako što se u kanal, kroz materičnu duplju sa ciljem dijagnostike ili sa ciljem terapije uvodi tečnost pod pritiskom. Ova metoda sprovodi se u prvoj fazi menstrualnog ciklusa, kad je odsutna upala u maloj karlici i kad su odsutne infekcije prenosive polnim putem.
Kako se radi hidrotubacija: hidrotubacija se sprovodi na ginekološkom stolu, nakon sanacije spoljnih, polnih organa antiseptičnim rastvorom. Kroz šupljinu uterusa, uz pomoć šprica pod pritiskom, plasira se izotonični rastvor hlorid-natrija u Falopijeve kanale. U toku procedure doktor dijagnostikuje stepen prohodnosti jajavoda pacijentkinje. Takodje, ako je prohodnost kanala smanjena, hidrotubacijom se mogu maksimalno ukloniti izolovani defekti. U slučaju neprohodnosti začeća, hidrotubacija ne može proći bez primjene drugih metoda i dijagnostikuje se sterilitet. Hidrotubacija je efekasna terapeutsko-dijagnostička manipulacija i primjenjuje se u ginekologiji preko 50 godina.
Facebook
Twitter
Linkedin