Kolposkopija je optička metoda kojom se putem aparata-kolposkopa pretražuje grlić materice. Tom metodom mogu se rano ustanoviti promjene, koje bi mogle dovesti do raka grlića materice. Dakle, kolposkopija služi isto kako i papa-test u ranoj dijagnostici raka grlića materice.

 

Sastavni dio kolposkopskog pregleda je i Šilerova jodna proba, koja se sastoji u premazivanju površine posmatrane porcije Lugolovim rastvorom pomoću dugačkog štapića. Jodom iz Lugolovog rastvora zdrav epitel se oboji tamno mrko, dok patološki promijenjen pločasti epitel i zdrav cilindrični epitel ostaju svijetli. Jod pozitivna proba znači da je pločasti epitel zdrav, odnosno da na tom mjestu vjerovatno nema karcinoma.

Kolposkopija se može uraditi tokom svakog ginekološkog pregleda ili ako postoji razlog za to, odnosno, ranice na grliću materice, ukoliko se javlja krvarenje nakon seksualnog odnosa ili se dobije nalaz Papanicolau (PAPA) testa koji zahitjeva dalje analize. Pacijentkinje se javljaju i zbog kondiloma na spoljašnjim genitalnim organima, vagini i na grliću, zapaljenja grlića, polipa na grliću, te neobjašnjivih vaginalnih krvarenja.

Metoda je već dugo u upotrebi, mnogim ženama je spasila život. Ipak zbog naglog napretka citologije (PAPA test) zadnjih decenija je bila zapostavljena u korist citologije. Nova saznanja na području raka grlića materice, prvenstveno otkriće HPV-a kao uzročnika raka grlića, vratilo je značaj i upotrebu kolposkopije na mjesto koje joj pripada, uz upotrebu citologije.

Najnovija istraživanja pokazuju kako citologija - papa test ima ponekad osjetljivost samo 50%. Dijagnostičkom kombinacijom papa testa i kolposkopije povećava se sigurnost na 95%.