Ultrazvučni pregledi predstavljaju bezbolnu dijagnostičku proceduru i obavezan su dio redovnih ginekoloških pregleda. Prilikom ultrazvučnog pregleda ginekolog određuje veličinu i položaj materice, debljinu endometrijuma, eventualno prisustvo miomatoznih promjena, veličinu i položaj jajnika, prisustvo folikula na jajnicima i stanje jajovoda. Osim toga, ultrazvučni pregledi omogućavaju i praćenje trudnoće, razvoj ploda i izgled posteljice. Takođe, ovom metodom se može provjeriti krvotok, tj. cirkulacija kroz krvne sudove pupčanika, ali i krvne sudove materice i jajnika.

 

Ultrazvučni pregledi - vrste

Ova neinvanzivna dijagnostička metoda se može uraditi na dva načina, tj. postoje dvije vrste ultrazvučnih pregleda:

Ultrazvučni pregledi vaginalnom sondom

Za njegovo izvođenje bešika treba da bude prazna. Ultrazvuk vaginalnom sondom je bezbolan, mada neke pacijentkinje opisuju ovaj pregled kao blago neprijatan. Ipak, prednosti ove vrste ultrazvučnog pregleda su velike. Ne postoji nikakva priprema za ovaj pregled (nema pripreme pacijentkinje u smislu pijenja tečnosti), pa se on može izvesti odmah. Sama sonda je u bližem kontaktu sa unutrašnjim organima male karlice, pa je i vizualizacija organa bolja, te dijagnostikovanje promjena preciznije.

Ultrazvučni pregledi abdominalnom sondom

Za izvođenje ultrazvuka abdominalnom sondom neophodna je puna bešika. Neophodno je unijeti otprilike 1.5 litar tečnosti, da bi rezultati ultrazvuka bili precizniji. Puna bešika potiskuje crijeva (koja sadrže vazduh) i omogućava vizualizaciju organa male karlice, što čini ultrazvučnu sliku jasnijom. Prednosti abdominalnog ultrazvuka su u tome što nema uvođenja sonde u unutrašnjost vagine, čime se izbjegava osjećaj neprijatnosti. Ultrazvučni pregled abdominlnom sondom podrazumijeva apliciranje gela na kožu stomaka i prislanjanje abdominalne sonde na površinu abdomena. Ova vrsta ultrazvučnog pregleda se uglavnom izvodi ukoliko pacijentkinja nikada nije imala seksualne odnose. U svakom drugom slučaju, vaginalna ultrazvučna sonda ima apsolutnu prednost u odnosu na abdominalnu sondu, zbog bolje vidljivosti i jasnoće u sagledavanju organa male karlice i njihovih oboljenja.

Kada se rade ultrazvučni pregledi?

Osim toga što je neophodno da svaka žena uradi najmanje jednom ili dvaput godišnje ginekološki ultrazvuk (u okviru redovnog ginekološkog pregleda), ultrazvučni pregled se preporučuje i u sledećim situacijama:

  • Ukoliko se osjeti bol u maloj karlici
  • Prilikom neredovnih, bolnih, obilnih krvarenja ili izostanka ciklusa
  • Kada se prati rast mioma materice ili veličina i izgled cisti na jajnicima
  • Prilikom provjere položaja spirale
  • Prilikom praćenja rasta folikula i debljine sluzokože materice u toku tretiranja steriliteta
  • Dijagnoze i potvrde trudnoće (eventualno vanmaterične trudnoće) i radi daljeg praćenja toka trudnoće