Kada treba uraditi ginekološke briseve?

Ukoliko žena ima subjektivne smetnje (svrabež, peckanje, pojačani iscjedak, iscjedak promijenjenog mirisa ili izgleda), koje se i nakon lokalne terapije vraćaju, preporuka je da se urade cervikalni brisevi na bakterije, jer podloga takvih subjektivnih smetnji može biti odredjena bakterija, koju tada treba liječiti antibiotikom (oba partnera, ukoliko je žena polno aktivna). Svakako, preporuka je da se cervikalni brisevi urade, ukoliko se u Papa testu pokažu bilo kakve atipične ili abnormalne ćelije. Za uzimanje cervikalnih briseva nije važna faza ciklusa, bitno je da pacijentkinja nije u vrijeme menstruacije ili akutne infekcije kandidom.

Čemu služe brisevi?

Brisevi se uzimaju pojedinačno, na odredjene vrste bakterija, kako bi se tačno odredila vrsta bakterija i tačna terapija, prema antibiogramu. Pacijentkinja se može testirati na mikoplazmu i ureaplazmu, aerobne i anaerobne bakterije, klamidiju, gonereju, gljivice, i posebno, uzimanjem brisa na HPV i herpes virus. Ciljanim liječenjem prema antibiogramu, otkloniće se uzrok smetnji i uzrok promijenjenih ćelija. Dodatnim jačanjem imunološkog sistema, ukoliko ne postoji uzrok koji ih mijenja, ćelije će se obnoviti.

Kako se pripremiti za briseve i kako izgleda uzimanje briseva?

Za uzimanje cervikalnih briseva ne postoji posebna priprema, jedino kod uzimanja briseva uretre, pacijentkinja 2 sata prije uzimanja brisa ne bi smjela mokriti. Bris se uzima ili iz grlića materice ili iz vagine, i on je potpuno bezbolan. Bris uretre je malo nelagodniji, ali vrlo kratko traje.