Biopsija grlića materice (PVU)
Ginekološko akušerska ordinacija Medan - PodgoricaŠta je biopsija grlića materice?
Biopsija grlića materice (cerviksa) predstavlja proceduru kojom se uklanja mali dio tkiva grlića materice i šalje na patohistološku analizu u cilju postavljanja konačne dijagnoze promjene na grliću. Procedura traje oko 30 minuta.
Indikacije/ Zašto se radi?
- U cilju utvrdjivanja (postavljanja dijagnoze) raka grlića materice ili tzv. premalignih promjena (promjene koje prethode nastanku malignog tumora)
- U cilju postavljanja dijagnoze benignih promjena (npr. polip)
- U cilju otkrivanja i postavljanja konačne dijagnoze nejasnih promjena na grliću materice
Kako se izvodi?
- Procedura se izvodi kao klasičan ginekološki pregled, ali se na kraju uzima i dio tkiva grlića materice, koji se šalje na pathositološku analizu
- Tokom pregleda ležaćete na ledjima, na posebnom stolu za obavljanje ginekološkog pregleda. Ljekar će nježno postaviti instrument, koji se zove spekulum, kako bi pregledao vaginu i grlić materice. Prije biopsije potrebno je uraditi i kolposkopski pregled. U toku kolposkopskog pregleda grlić se premazuje 3% sirćetnom kiselinom, otklanja se višak sluzi, nakon čega sluznica grlića materice bubri i promjene postaju vidljive.
- Zatim, ljekar premazuje grlić Lugolovim jodnim rastvorom (Schillerova proba). Jodom iz Lugolovog rastvora zdrava sluznica se boji tamno mrko, dok izmijenjena sluznica ostaje svijetla i sa tog mjesta se uzima ciljana biopsija i šalje se na patohistološku analizu.
- Postoji nekoliko tehnika za izvodjenje biopsije grlića materice i to su: punch biopsija, konus biopsija i endocervikalna kiretaža (ECC). Tehnika koja će se koristiti zavisi od karakteristika same promjene.
Potencijalni rizici
Rijetke komplikacije do kojih može doći su: infekcija i krvarenje.
Priprema
- Obavijestite ljekara ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću
- Obavijestite ljekara o svim ljekovima koje uzimate u redovnoj terapiji
- Obavijestite ljekara ukoliko imate alergiju na ljekove i hranu
- Konsultujte se sa ljekarom oko privremenog prestanka uzimanja ljekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin)
- Obavijestite ljekara ukoliko se liječite ili ste se liječili od neke polno prenosive infekcije (Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, HPV).
- Najmanje 24 sata prije biopsije nemojte imati seksualne odnose i nemojte koristiti tampone ili vaginalnu terapiju (vaginalete i vaginalne kreme)
- Biopsiju zakažite van perioda menstrualnog krvarenjaNakon biopsije grlića materice
- Dan ili dva nakon biopsije možete osjećati bol u predjelu vagine. Nedelju dana nakon biopsije možete imati oskudno vaginalno krvarenje ili krvav vaginalni sekret.
- Nedelju dana nakon biopsije nemojte koristiti tampone i nemojte imati seksualne odnose (kako bi mjesto sa kojeg je uzeta biopsija moglo da zaraste). Ne preporučuje se da se izlažete napornoj fizičkoj aktivnosti dan nakon biopsije.
- Potrebno je da se odmah javite ljekaru ukoliko imate: obilno vaginalno krvarenje, groznicu, jak bol u stomaku, vaginalni sekret neprijanog mirisa.
Facebook
Twitter
Linkedin