Biopsija grlića materice

Bolnica Tesla Medical - Berane
Bolnica Tesla Medical logo

Biopsija grlića materice (cerviksa) predstavlja proceduru kojom se uklanja mali dio tkiva grlića materice i šalje na patohistološku analizu u cilju postavljanja konačne dijagnoze promjene na grliću. Procedura  traje oko 30 minuta.

Zašto se radi/ Indikacije?

U cilju utvrdjivanja (postavljanja dijagnoze) raka grlića materice ili tzv. premalignih promjena (promjene koje prethode nastanku malignog tumora).

U cilju postavljanja dijagnoze benignih promjena (npr. polip).

U cilju otkrivanja i postavljanja konačne dijagnoze nejasnih promjena na grliću materice.

Kako se izvodi?

Procedura se izvodi kao klasičan ginekološki pregled, ali se na kraju uzima i dio tkiva grlića materice koji se šalje na pathositološku analizu.

Tokom pregleda ležaćete na ledjima na posebnom stolu za obavljanje ginekološkog pregleda. Ljekar će nježno postaviti instrument koji se zove spekulum, kako bi pregledao vaginu i grlić materice. Prije biopsije potrebno je uraditi i kolposkopski pregled. U toku kolposkopskog pregleda grlić se premazuje 3% sirćetnom kisjelinom, otklanja se višak sluzi, nakon čega sluznica grlića materice bubri i promjene postaju vidljive.

Zatim, ljekar premazuje grlić Lugolovim jodnim rastvorom (Schillerova proba). Jodom iz Lugolovog rastvora zdrava sluznica se boji tamno mrko, dok izmijenjena sluznica ostaje svijetla i sa tog mjesta se uzima ciljana biopsija i šalje na patohistološku analizu.

Postoji nekoliko tehnika za izvodjenje biopsije grlića materice i to su: punch biopsija, konus biopsija i endocervikalna kiretaža (ECC). Tehnika koja će se koristiti zavisi od karakteristika same promjene.

Potencijalni rizici

Rijetke komplikacije do kojih može doći su infekcija i krvarenje.

Priprema

Obavijestite ljekara ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću.

Obavijestite ljekara o svim ljekovima koje uzimate u redovnoj terapiji. Obavijestite ljekara ukoliko imate alergiju na ljekove i hranu.

Konsultujte se sa ljekarom oko privremenog prestanka uzimanja ljekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin).

Obavijestite ljekara ukoliko se liječite ili ste se liječili od neke polno prenosive infekcije (Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma, HPV).

Najmanje 24 sata prije biopsije nemojte imati seksualne odnose i nemojte koristiti tampone ili vaginalnu terapiju (vaginalete i vaginalne kreme).

Biopsiju zakažite van perioda menstrualnog krvarenja.

Nakon biopsije grlića materice

Dan ili dva nakon biopsije možete osjećati bol u predjelu vagine. Nedelju dana nakon biopsije možete imati oskudno vaginalno krvarenje ili krvav vaginalni sekret.

Nedelju dana nakon biopsije nemojte koristiti tampone i nemojte imati seksualne odnose (kako bi mjesto sa kojeg je uzeta biopsija moglo da zaraste). Ne preporučuje se da se izlažete napornoj fizičkoj aktivnosti dan nakon biopsije.

Potrebno je da se  odmah javite ljekaru ukoliko imate: obilno vaginalno krvarenje, groznicu, jak bol u stomaku, vaginalni sekret neprijatnog mirisa.