Biopsija jetre je postupak kojim se uzima mali dio tkiva jetre. Uzorak tkiva jetre se šalje u laboratoriju na patohistološku (PH) analizu, čime se postavlja konačna dijagnoza promjene na jetri. Sama biopsija traje nekoliko sekundi, ali cijela procedura sa pripremom traje oko 15 minuta.

Indikacje/ Zašto se radi?

U cilju postavljanja konačne dijagnoze različitih bolesti jetre (benigni ili maligni tumor..);

U cilju odredjivanja težine bolesti jetre;

U cilju praćenja efekata i uspješnosti terapije, i

U cilju praćenja stanja jetre nakon transplantacije.

Kako se izvodi?

Doktor će Vas zamoliti da legnete i postavite desnu ruku iznad glave. Pipanjem (palpacijom) ili uz pomoć ultrazvuka Vaš doktor će naći mjesto gdje će izvršiti punkciju i biopsiju.

Nakon toga će načiniti rez pri dnu grudnog koša sa desne strane i ubaciti iglu za biopsiju. Kada ljekar procijeni da je iglom ušao u tkivo jetre zamoliće Vas da zadržite dah, uzeće uzorak tkiva i izvući iglu.

Potencijalni rizici

Rijetko dolazi do bola ili nelagodnosti nakon biopsije, krvarenja, infekcije ili povreda organa u okolini.

Priprema

Nemojte jesti i piti 6 sati prije procedure. Obavijestite ljekara o svim ljekovima koje uzimate u redovnoj terapiji.

Potrebno je da prestanete sa korišćenjem Aspirina, Brufena, Nimulida, Diklofena i drugih ljekova iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih ljekova pijre biopsije.

Ukoliko uzimate ljekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin) posavetujte se sa Vašim ljekarom o korigovanju doze lijeka prije procedure.

Nakon procedure

Preporočuje se da na proceduru dodjete u pratnji člana porodice ili prijatelja i da nakon procedure ne upravljate motornim vozilom.

Potrebno je da odmarate i ne odete na posao tog dana. Izbjegavajte dizanje tereta sledećih nedelju dana.

Nakon nedelju dana možete se vratiti svojim uobičajenim aktivnostima.