Biopsija kože predstavlja proceduru kojom se uklanja mali dio tkiva kože i šalje na patohistološku analizu u cilju postavljanja konačne dijagnoze promjene. Procedura traje oko 20 minuta.

Indikacije/ Zašto se radi?

Najčešće se radi u cilju otkrivanja/ dokazivanja:

Zloćudnog tumora kože (raka kože) na koji može da se posumnja kada mladež promijeni boju, oblik, veličinu ili izgled;

Porijekla različitih nejasnih ili sumnjivih promjena na koži (npr. sumnja na psorijazu), i

Bakterijske ili gljivične infekcije kože.

Kako se izvodi?

Biopsija se izvodi u lokalnoj anesteziji (bićete svjesni tokom procedure).

Mjesto sa kog se uzima uzorak tkiva dezinfikuje se alkoholom, ivice promjene (mladeža) se obilježavaju markerom i uzima se uzorak kože. U zavisnosti od veličine i položaja promjene postoji nekoliko različitih  metoda kojima se uzima uzorak kože. Ukoliko je uzet veći uzorak kože, to mjesto na koži se zašiva.

Uzorak se šalje u laboratoriju na patohistološku analizu. Rezultat patohistološke analize gotov je za  5-7-dana. Na osnovu dobijene dijagnoze dermatolog donosi odluku o daljoj  terapiji (ukoliko je potrebna). Ukoliko je uzet veći uzorak kože, to mjesto na koži se zašiva.

Potencijalni rizici

Izuzetno je mali rizik od nastanka infekcije, krvarenja ili formiranja ožiljka nakon biopsije.

Priprema

Prijavite ljekaru ukoliko ste trudni ili sumnjate na trudnoću.

Obavijestite ljekara o svim ljekovima koje uzimate u redovnoj terapiji i o tome da li ste alergični na neke ljekove ili hranu.

Potrebno je da kratkotrajno prestanete sa uzimanjem ljekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum,  Sintrom, Pradaxa, Xarelto, eliquis, Fraxiparin) nakon konsultacije sa  ljekarom.

Nakon intervencije

Nekoliko dana nakon intervencije možete osjećati blagi bol ili mjesto uzimanja biopsije može krvariti.Neophodno je da održavate adekvatnu higijenu mjesta biopsije.

Šavovi se skidaju 3 do 14 dana nakon biopsije.