Cistoskopija (uroendoskopija, uretrocistskopija) je endoskopska dijagnostička procedura kod koje se optičkim instrumentom u obliku sonde s kamerom na vrhu pregleda sluzokoža mokraćne cijevi (uretre) i mokraćne bešike.

Zašto se radi?

Ljekar će tražiti cistoskopiju ako imate krv u mokraći, žalite se na otežano ili bolno mokrenje, imate infekciju nekog organa urotrakta (mokraćnih puteva, kanala ili bešike), patite od inkontinencije, tj. nekontrolisanog nevoljnog mokrenja, ili pak imate stalni nagon na mokrenje. Veoma je korisna metoda za dijagnostifikovanje upale bešike (cistitisa) ili, u najgorem slučaju, karcinoma mokraćne bešike.

Kako se radi?

KOD ŽENA se cistoskopija radi u položaju istom kao kod ginekološkog pregleda. Prije pregleda medicinska sestra ili tehničar dezinfikovaće Vam intimnu regiju. Zatim će Vam ljekar ubrizgati gel u mokraćnu cijev kako bi sam pregled bio što manje neprijatan za Vas. Fleksibilni cistoskop sa kamerom na vrhu uvodi se duž sluznice mokraćne bešike, ulazi u bešiku i ispunjava je sterilnom tečnošću. Tako može u cjelosti da pregleda bešiku, kao i sluzokožu i sa sigurnošću utvrdjuje da li ima polipa (najčešće bezopasnih tvorevina), tumora, povreda ili kamenca. Posebno se ispituje ulaz mokraćne cijevi u bešiku. Pregled je umjereno neprijatan.

KOD MUŠKARACA je ovaj pregled veoma jednostavan i bezbolan. Veoma je mali procenat pacijenta kod kojih cistoskopija zahtijeva anesteziju, a to su pacijenti sa uznapredovalim patološkim promjenama ili anatomskim malformacijama. Ukoliko se tokom pregleda naidje na sumnjivo tkivo, ljekar će uzeti biopsiju radi histopatoloških analiza tkiva.

Priprema

Prije pregleda treba da pijete dosta tečnosti, kako bi bešika bila puna. U dogovoru s ljekarom vjerovatno ćete privremeno prekinuti terapiju koja utiče na zgrušavanje krvi (andol, marivarin, aspirin…). Ako imate HIV virus, hepatitis B, C, D i E, neko oboljenje srca, bubrega, pluća ili dijabetes (šećernu bolest), obavezno obavijestite o tome ljekara prije pregleda!

Potencijalni rizici

Cistoskopija može dovesti do sledećih komplikacija:

Infekcije urotrakta;

Moguće krvarenje iz mokraćne cijevi ili bešike;

Nuspojave na ljekove tokom pregleda;

Poremećaj rada srca, i

Pad pritiska

Ukoliko nakon cistoskopije primijetite krv u mokraći, temperaturu iznad 38°C, bol i peckanje tokom mokrenja, odmah obavijestite ljekara.

Posle cistoskopije

Ako Vam je cistoskopija radjena u kratkotrajnoj opštoj anesteziji, treba da ostanete u našoj bolnici dok dejstvo anestezije sasvim ne prodje. Morate imati pratnju tog dana, jer ne smijete voziti. Kako biste smanjili iritacije bešike, pijte dosta tečnosti da bi se bešika pročistila.