Elektroencefalografija (EEG) posle (cjelonoćne) deprivacije spavanja

Bolnica Tesla Medical - Berane
Bolnica Tesla Medical logo

Elektroencefalografija (EEG) je metoda kojom se registruje električna aktivnost mozga uz pomoć  elektroda postavljenih na površinu glave. Elektroencefalograf je grafički prikaz električne aktivnosti mozga koji se dobija ovim snimanjem i koij ljekar tumači i donosi odredjene zaključke. Snimanje traje 20-40 minuta.

Šta je EEG posle deprivacija sna?

EEG posle deprivacija sna je snimanje koje se radi posle potpuno ili djelimično neprospavane noći (deprivacija/ parcijalna deprivacija spavanja). Cilj ovog ispitivanja je da se pacijent nespavanjem umori i  da ujutru zaspi u EEG kabinetu (tokom redovnog radnog vremena kabineta). Električna aktivnost mozga se snima u budnosti neposredno prije spavanja, po uspavljivanju, tokom spavanja i u budnom stanju nakon spavanja. Snimanje traje oko 90 minuta. Ovim snimanjem mogu se registrovati promjene u električnoj aktivnosti mozga koje nije moguće dobiti standardnim EEG snimanjem, a koje su izuzetno značajne za postavljanje dijagnoze epilepsije i drugih bolesti.

Indikacije/ Zašto se radi?

Koristi se u ispitivanju bolesnika koji su imali krize svijesti, koji su gubili svijest ili u ispitivanju kriza svijesti kod bolesnika kod kojih se najčešće javljaju noću.

Kako se izvodi?

Postavlja se specijalna kapa na kojoj su elektrode ili se pojedinačne elektrode uz pomoć gela lijepe na površinu glave.

Snimanje se izvodi u ležećem ili sjedećem položaju sa zatvorenim očima, u  poziciji koja je Vama ugodna. Prvo se snima osnovni EEG tokom 10 minuta. Tokom snimanja osnovnog EEG-a biće potrebno da otvarate ili zatvarate oči ili da dišete duboko. Na kraju snimanja se koristi trepćuće svijetlo.

Nakon toga se EEG snima kada spavate (oko sat vremena) i dok se budite.

Potencijalni rizici

EEG snimanje je potpuno bezbolno

Priprema

Noć prije testa ne smijete da spavate. Ukoliko se obavlja pregled nakon pacijalne deprivacije sna, smijete da spavate najviše 4 sata.

Izbjegavajte konzumiranje napitaka sa kofeinom (kafa, čaj, koka kola), zato što mogu uticati na rezultate ispitivanja.

Nakon pregleda

Preporučuje se da se odmorite i naspavate i da tog dana ne upravljate motornim vozilom.