Gastroskopija je pregled gornjih djelova sistema organa za varenje  (jednjaka, želuca i dvanaestopalačnog crijeva). Gastroskop je instrument kojim se obavlja pregled i koji omogućava da se unutrašnjost ovih organa za varenje vidi na monitoru. Pregled traje 30 minuta.

Indikacije/ Zašto se radi?

U cilju ispitivanja uzroka sledećih simptoma: mučnine, bola u želucu, krvarenja itd;

U cilju otkrivanja i liječenja različitih bolesti ovog dijela sistema za varenje (zapaljenja, tumora…), i

U cilju liječenja odredjenih stanja (krvarenje, prisustvo stranog tijela…).

Kako se izvodi?

Procedura se izvodi u lokalnoj ili kratkotrajnoj opštoj anesteziji. U lokalnoj anesteziji pregled nije bolan, ali je neprijatan. Sve češće se savjetuje primjena kratkotrajne opšte anestezije.

Procedura se izvodi uz pomoć gastroskopa. Gastroskop je dugačka fleksibilna cijev sa  video kamerom na vrhu, koja se preko usta, korijena jezika i ždrijela uvodi u gornje djelove sistema organa za varenje.

Tokom procedure moguće je uzeti malu količinu tkiva za patohistološku analizu.

Potencijalni rizici

Krvarenje, povreda zida organa za varenje, infekcija, i

Osjećaj nadimanja, suvoće grla, nelagode pri gutanju, i grčevi.

Priprema

Ne smijete jesti i uzimati tečnost 8 sati prije procedure (noć prije procedure). Možete uzeti svoju redovnu terapiju sa malo vode najkasnije 2 sata prije procedure. Nemojte pušiti cigarete.

Ukoliko bolujete od šećerne bolesti posavetujte se sa Vašim ljekarom o korigovaju doze insulina.

Ukoliko uzimate ljekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin) posavetujte se sa Vašim ljekarom o korigovanju doze lijeka.

Nakon gastroskopije

Preporučuje se da na proceduru dodjete u pratnji. Nemojte samostalno upravljati motornim vozilom.Nakon procedure nemojte ići na posao i odmarajte se. Posle dva sata možete jesti i piti. Preporučuje se da to budu hladni napici i lagana kašasta hrana.