Korekcija kapaka (blefaroplastika)
Bolnica Tesla Medical - BeraneBlefaroplastika ili hirurgija kapaka je hirurška metoda kojom se uklanja višak kože sa gornjih kapaka i smanjuju „jastučići“ sa donjih kapaka. Operacija se najčešće izvodi iz estetskih razloga. Takodje, predstavlja efikasan način kojim se popravlja vid kod starijih osoba kod koijh gornji kapci često vise. Blefaroplastikom se ne mogu ukloniti crni kolutovi ispod očiju ili bore oko očiju. Često se ova procedura primenjuje zajedno sa laserskom tehnikom, filerima ili fejs liftingom. Ukoliko se procedura istovremeno radi na gornjim i donjim kapcima očekivano trajanje je oko 2 sata. Hiruršku intervenciju na gornjim kapcima može biti potrebno ponavljati na 5-7 godina, dok intervenciju na donjim kapcima najčešće nije potrebno ponavljati. Ukoliko nakon odredjenog vremena ponovo dodje do nastanka sličnog problema sa kapcima može biti potrebno da uradite lifting (podizanje) čela.
Zašto se radi/ Indikacije?
Tokom procesa starenja koža gubi elastičnost. Zbog gubitka elastičnosti usled uticaja sile gravitacije višak kože se nakuplja na gornjim i donjim kapcima i dovodi do nastanka bora i ispupčenja („jastučića“). Na gornjim kapcima višak kože može da predje preko trepavica i da ugrozi vid. Masno tkivo koje okružuje očnu jabučicu takodje može dovesti do nastanka „jastučića“ na gornjim i donjim kapcima, zato što tanka membrana koja sprečava spuštanje masnog tkiva slabi tokom godina.
Najbolji kandidati za ovu terapiju su ljudi dobrog opšteg zdravlja koji imaju realna očekivanja od ove operacije. Većina pacijenata ima 35 godina ili su stariji od 35. Ukoliko u Vašoj porodici postoji česta pojava spuštenih kapaka ili „jastučića“ koji se formiraju na donjim kapcima može postojati potreba da operaciju obavite i ranije. Ponekad se operacijom ne moće postići idealan ili prethodni izgled kapaka, tako da je potrebno da imate realna očekivanja od operacije i da o tome razgovarate sa Vašim plastičnim hirurgom.
Kako se izvodi?
Intervencija se najčešće izvodi u lokalnoj anesteziji ili analgosedaciji koja podrazumijeva ubrizgavanje anestetika direktno u prostor oka uz sedaciju (koja se daje oralno ili intravenski).
Ukoliko se rade i donji i gornji kapci, hirurg uglavnom počinje sa gornjim kapcima. Hirurg pravi rez prateći liniju kapaka. Kroz ove rezove hirurg odvaja kožu od ostalog tkiva i uklanja višak masnog tkiva, kožu i mišiće. Nakon toga hirurg zatvara rezove uz pomoć malih šavova. Šavovi na gornjim kapcima najčešće stoje 3-6 dana.
Potencijalni rizici
Komplikacije i neželjene reakcije koje nastaju kao posledica intervencije su rijetke, ali se mogu desiti. Komplikacije uključuju: krvarenje, infekciju, suve oči, boju kože kapaka koja se razlikuje od očekivane, nemogućnost kompletnog zatvaranja očiju, spuštena linija trepavica donjih kapaka, potencijalan gubitak vida. Ukoliko imate neku od ovih komplikacija, potrebno je da obavijestite svog ljekara iz Tesla Medical-a
Manje komplikacije, koje mogu nastati prilikom svake intervencije, mogu u manjoj ili većoj mjeri uticati na konačan rezultat hirurškog tretmana.
Priprema
Ukoliko uzimate ljekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Sincum, Sintrom, Xarelto, Pradaxa, Eliquis) potrebno je da se konsultujete sa ljekarom o korekciji doze prije intervencije. Obavijestite ljekara o svim ljekovima i biljnim preparatima koje uzimate.
Preporučuje se da najmanje 30 dana prije intervencije prestanete sa pušenjem.
Nemojte stavljati kreme ili bilo koje druge kozmetičke preparate na lice 1 dan prije intervencije.
Nemojte jesti i piti 10-12 sati prije intervencije, ljekove možete uzeti sa malo tečnosti.
Planirajte da nekoliko dana nakon intervencije izostanete sa posla i da mirujete kod kuće, dok traje proces zarastanja očnih kapaka. Neki pacijenti mogu imati probleme sa suvim očima, ali te tegobe najčešće nestaju nakon 2 nedelje. Preporučuje se da kod kuće imate kockice leda (za smanjivanje otoka na kapcima nakon intervencije), parčiće gaze, vještačke suze i ljekove protiv bolova (ukoliko postoji potreba).
Oporavak
Ova intervencija najčešće nije bolna. Ukoliko osjećate bol možete uzeti lijek protiv bolova (u konsultaciji sa ljekarom). Preporučuje se korišćenje hladnih obloga više puta dnevno u cilju smanjenja otoka. Očekuje se da 6-10 dana nakon intervencije imate otok ili tačkasto krvarenje (ekhimoze) na kapcima, zato što su tkiva koja čine očni kapak tanka i fragilna.
Dan nakon intervencije potrebno je da spavate sa glavom uzdignutom na jastuku.
Preporučuje se da nosite naočare za sunce u cilju zaštite od svjetlosti, vjetra ili prašine. Nakon intervencije može postojati pojačana osjetljivost na svjetlost, pojačano suzenje ili suvoća očiju, svrab ili osjećaj peckanja.
Preporučuje se da prva tri dana nakon intervencije ne gledate TV i ne naprežete oči čitanjem.
Nakon 3-4 dana možete se vratiti poslovnim aktivnostima.
Nakon 7 do 10 dana možete nositi naočare i kontaktna sočiva. Šminku možete koristiti u prvih 7 dana od intervencije.
Dozvoljeno je izlaganje suncu tek nakon 30 dana uz korišćenje krema sa zaštitnim faktorom.
Očekuje se da pravi rezultat intervencije vidite nakon 3 mjeseca, zato što je to optimalan period potreban da tkivo adekvatno zaraste.
Facebook
Twitter
Linkedin