Lumbalna punkcija
Bolnica Tesla Medical - BeraneLumbalna punkcija je postupak kojim se iz slabinskog (lumbalnog) dijela kičmenog kanala uzima mala količina likvora (cerebrospinalne tečnosti) koji se potom analizira. Likvor okružuje mozak i kičmenu moždinu i štiti ih od povreda. Procedura traje 30-45 minuta.
Indikacije/ Zašto se radi?
U cilju postavljanja dijagnoze bakterijske, virusne ili gljivične upale moždanih ovojnica (meningitisa) ili moždanog tkiva (encefalitisa) ili otkrivanja subarahnoidalnog krvarenja, i
U cilju ubrizgavanja anestetika, citostatika, drugih ljekova, kontrastnih sredstava (mijelografija) ili radioaktivnih materija u sklopu različitih ispitivanja ili liječenja različitih neuroloških bolesti i stanja.
Kako se izvodi?
Ležaćete okrenuti na jednu stranu sa nogama savijenim u koljenima i primaknutim ka grudima, ili ćete sjedeti nagnuti ka naprijed.
Ljekar će ubaciti tanku, šuplju iglu u prostor izmedju dva kičmena pršljena u slabinskom dijelu kičme (lumbalnom), preko ovojnice (dure) u kičmeni kanal. Tokom ovog postupka možete osjetiti blagi pritisak.
Nakon toga, lekar će izmjeriti pritisak cerebrospinalne tečnosti, i ukoliko je potrebno ubrizgaće lijek ili neko drugo sredstvo. Iglu će ukloniti, nakon čega će mjesto uboda prekriti zavojem.
Potencijalni rizici
Glavobolja. Javlja se često, obično počinje nekoliko sati do dva dana nakon postupka i može biti praćena mučninom, povraćanjem i vrtoglavicom. Obično je prisutna pri sjedenju ili stajanju i smiruje se u ležećem položaju. Može trajati nekoliko sati do nedelju dana;
Nelagodnost ili bol u ledjima;
Krvarenje, i
Hernijacija mozga (pomjeranje djelova mozga).
Priprema
Obavijestite svog ljekara ukoliko:
Uzimate ljekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Clopidix, Farin, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Fraxiparin) i posavjetujte se o korigovanju doze lijeka prije procedure.
Uzimate ljekove protiv bolova, kao što su Brufen, Diklofen…
Imate alergiju na neke ljekove.
Nakon lumbalne punkcije
Preporučuje se da se odmorite. Možete se vratiti na posao ukoliko rad koji obavljate ne zahtijeva fizičko angažovanje. Nemojte trenirati dan nakon postupka.
Ukoliko imate glavobolju ili bol u ledjima možete uzeti ljekove protiv bolova (u konsultaciji sa ljekarom).
Facebook
Twitter
Linkedin