MSCT (skenerska) kolonografija

Bolnica Tesla Medical - Berane
Bolnica Tesla Medical logo

Multislajsna skenerska kolonografija je neinvazivna dijagnostička metoda koja daje detaljan i precizan prikaz unutrašnjosti debelog crijeva (kolona) pravljenjem velikog broja slika iz više različitih presjeka.  Koristi se u ranom otkrivanuju raka debelog crijeva, a može biti i zamjena za invazivnu kolonoskopiju (samo uz dozvolu ljekara). Ispitivanje traje 10-15 minuta.

Indikacije/ Zašto se radi?

U cilju ranog otkrivanja raka debelog crijeva (kod ljudi koji imaju  više od 50 godina i nemaju povišen rizik za nastanak ovog raka);

Umjesto invazivne kolonoskopije kod ispitanika koji nisu motivisani (uz dozvolu ljekara), i

Kod ispitanika kod kojih postoji povišen rizik od izlaganja invazivnoj kolonoskopiji (starije osobe i osobe sa srčanim oboljenjima) ili opstrukcija (prekid) crijevne pasaže.

Kako se izvodi?

Tokom pregleda ležaćete na krevetu za pregled (u položaju u kojem će Vam koljena biti blizu grudnog koša). Kateter se postavlja u završni dio debelog crijeva i ispunjava vazduhom ili ugljen dioksidom. Vazduh ili ugljen dioksid olakšavaju stvaranje jasne slike debelog crijeva i mogu stvarati osjećaj pritiska u stomaku. Sto za pregled će se pomjeriti ka skenerskoj mašini, a mašina će se rotirati oko Vas i praviti slike iz različitih uglova.

Na drugom dijelu pregleda ljekar će Vas zamoliti da legnete na ledja, pa na trbuh. Ponekad je za snimanje potrebno korišćenje kontrastnog sredstva.

Potencijalni rizici

Doza zračenja kojoj ćete biti izloženi tokom ovog pregleda ne dovodi do ozbiljnih komplikacija.

Veoma rijetko dolazi do povrede zida debelog crijeva (perforacije) nakon ispunjavanja crijeva ugljen dioksidom ili vazduhom.

Priprema

Kako bi se adekvatno obavila skenerska kolonoskopija, debelo crijevo treba biti oslobodjeno sadržaja, što se može postići upotrebom ljekova koji prazne crijeva i dijetom. Priprema počinje 24 sata prije pregleda. Isplanirajte svoje obaveze, jer je neophodno da dan prije obavljanja kolonoskopije budete blizu toaleta.

Dan prije procedure ne smijete jesti čvrstu hranu. Možete unositi bezalkoholne bistre napitke: bistre  supe, bistre voćne sokove, čaj, vodu. Izbjegavajte crvene napitke. Noć prije procedure nemojte ništa jesti i piti. Možete uzeti svoje ljekove sa malom količinom vode.

Kao lijek za pripremu najčešće se koristi Fortrans prašak i to na sledeći način: Rastvorite dvije kesice Fortrans praška u 2 litra vode i u 10h ujutru počnite da pijete. Ovu količinu tečnosti bi trebalo da popijete u naredna 2-2,5 sata. Pražnjenje debelog crijeva počinje 1-2 sata nakon što ste popili Fortrans. U 18 h rastvorite još dvije kesice Fortrans praška u 2 litra vode i pijte tokom naredna 2-2,5 sata.

Prijavite ljekaru sve ljekove koje uzimate u redovnoj terapiji, zato što može postojati potreba da (u konsultaciji sa ljekarom) privremeno prekinete uzimanje odredjenih ljekova.

Nakon pregleda

Nakon pregleda možete se vratiti Vašim uobičajenim dnevnim aktivnostima i ishrani. Možete imati osjećaj nadutosti koji će prestati nakon nekoliko sati.