Pored navedenih modaliteta fizikalne terapije, kineziterapija ili terapijske vježbe su jedan od najvažnijih aspekata fizikalne medicine.

Kineziterapija koristi pokret!

Kineziterapija je oblast fizikalne medicine, koja uz strogo i pravilno doziranje sistematizovanih pokreta doprinosi poboljšanju, uspostavljanju i potpunom oporavku oštećene funkcije. Da bi se terapijske vježbe adekvatno dozirale, veoma je važno poznavanje opšteg stanja pacijenta (bolesti i stanja koja su povezana sa kardiovaskularnim, respiratornim i nervnim sistemom, motivacija i psiho-fizička spremnost pacijenta). Iz tog razloga kineziterapiju u našem centru prepisuje ljekar specijalista fizikalne medicine, a sprovode je terapeuti- specijalisti primijenjene fizioterapije. Cilj kineziterapije je da se postigne dobra prokrvljenost, poboljša cirkulacija, odnosno dotok kiseonika u mišićnim i drugim strukturama. Samim tim, dolazi do smanjenja bola, veće pokretljivosti, i smanjenja deformiteta. Najbolji terapijski efekat je kada se terapija sprovodi individualno. Nedostatkom fizičke aktivnosti naše mišićno-koštane strukture slabe, pa samim tim slabi i naše cijelo tijelo. Ono, kao takvo postaje sklono razvoju mnogih oboljenja, zbog čega se kineziterapija u našem centru sprovodi i u cilju prevencije bolesti, kao i u cilju poboljšanja opšteg psiho-fizičkog stanja.

Kineziterapija obuhvata:

Aktivne vježbe - Koje uključuju voljnu mišićnu aktivnost i dijele se na: aktivno-potpomognute, aktivne vježbe težinom segmenta koji se pokreće, i aktivne vježbe sa otporom (manuelno, fizioterapeut ili teg),

Pasivne vježbe - Koje usled slabosti pacijenta da pokrene segment, izvodi fizioterapeut.

Sa pasivnim vježbama može se početi vrlo rano (nakon moždanog udara, ili periferne oduzetosti, nakon operacije ili povrede). Smatra se da kontraindikacija za kineziterapiju nema. Izuzetak su teška stanja pacijenta, koja su posledica krvarenja, ili veoma slabog srca. Još veći akcenat se stavlja na kineziterapiju kao nezamjenljivu terapiju, jer, prilikom izvodjenja pokreta, pored mišićno-koštanih struktura, perifernog i centralnog nervnog sistema dolazi i do angažovanja kardiovaskularnog i respiratornog sistema. Zato je kineziterapija u procesu rehabilitacije obavezna i neizostavna metoda liječenja, ne samo kod bolesti i povreda koštano-zglobnog sistema, već i kod bolesti srca i krvnih sudova, bolesti disajnih organa i neuroloških bolesnika.

Efekti kineziterapije:

> Povećanje mišićne snage i elastičnosti;

> Povećanje obima pokretljivosti u zglobovima;

> Poboljšanje funkcije kardiovaskularnog sistema, disajnih organa, nervnog sistema i organa za varenje;

> Poboljšanje cirkulacije i ubrzavanje lokalnog metabolizma i procesa oporavka organizma u cjelini, i

> Stvaranje pravilne šeme pokreta i motoričke aktivnosti.

Kada se primjenjuje Kineziterapija?

> Ortopedska stanja - Povrede, uganuća i frakture (kostiju, zglobova, mišića);

> Akutna i hronična stanja cervikanlne i lumbalne kičme;

> Neurološke bolesti i stanja (povrede mozga, kičmene moždine, moždani udar, multipla skleroza, Parkinsonova bolest, poremećaji pokreta);

> Korektivna gimnastika (skolioze, kifoze, ravna stopala, nepravilno držanje), i

> Prevencija bolesti, osteoporoze, kao i za poboljšanje psihofizičkog i mentalnog zdravlja.