Rehabilitacija trudnica
PZU fizikalna terapija Angela - PodgoricaFiziološke promjene u trudnoći koje se dešavaju kao rezultat izmenjenog hormonskog stanja usled pripreme za rast i razvoj novog bića, same po sebi su prirodne, ali ih žene, bez obzira na životnu dob, različito doživljavaju.
Povećanje volumena krvi, gubitak ili povećanje apetita, anemija, proširene vene i porast tjelesne težine su samo neki od razloga pojave otoka, bolova u zglobovima i kičmi, otežanog kretanja i disanja, a moguć je i porast krvnog pritiska, kao i metabolički disbalan. Vrlo česta pojava u trudnoći su otoci - češće samo nogu, ali mogu se pojaviti i na rukama i licu.
Fizička aktivnost je u trudnoći od izuzetne važnosti. Nju je važno da prate izbalansirana ishrana, bez mnogo soli i ugljenih hidrata, redovne kontrole i provjere kod ljekara i ginekologa. Fizička aktivnost mora biti prilagodjena trudnicama, u skladu sa njihovim stanjem i periodom trudnoće. Trudnice se smatraju bezbjednim za fizioterapeutske procedure uz odobrenje ginekologa, te se upućuju na fizioterapiju, kao što su, najčešce, trudnice sa bolom u ledjima koji je jedan od najvećih uzroka nelagodnosti u toku trudnoće.
Otoci koji se javljaju i postaju izraženiji kako trudnoća napreduje, od petog mjeseca, a posebno u poslednjem trimestru trudnoće, posledica su rasta bebe, rastezanja miofacijalnih struktura prednjeg trbušnog zida, ali i fascije ledja. Pritisak na venske i limfne sudove i žlijezde u preponama, ali i u predjelu kičme, značajan su faktor pojave otoka. Otoci su izraženiji prilikom sjedenja i stajanja, a djelimično se umanjuju u ležećem položaju. Limfni sudovi se usled povećanog pritiska otežano prazne, pa dolazi do zastoja i nagomilavanja tečnosti u medjućelijskom prostoru, što se manifestuje povećanim obimom ekstremiteta.
Neke od procedura i načina tretiranja, koji su dostupni u našoj zdravstevnoj ustanovi su: manuelna limfna drenaža, koju sprovode obučeni terapeuti. To je posebna vrsta masaže koja se razlikuje u jačini primijenjenog pritiska i u načinu izvodjenja. Pritisak je blag, pokreti nježni, ponavljaju se dozirano, kontrolisano i cijeli postupak je prijatan, a rezultati su odmah uočljivi. Limfna drenaža se može primeniti od 3. do 8. mjeseca trudnoće, a njen cilj je oslobadjanje tijela viška tečnosti i toksina. Preventivne kompresivne čarape, za koje trudnica treba biti pripremljena, što znači da ih trudnica nosi posle drenaže, na takozvane “ispražnjene noge”. Vježbe za šake i stopala, koje su od pomoći radi aktivacije dotoka krvi sa periferije ka centru tijela, jer ta krv u zastoju može dodatno praviti osjećaj nemira u nogama, noge mogu biti vruće, a što otežava svakodnevne aktivnosti žene, koja je pod dodatnim opterećenjem stomaka. Lagane vježbe, one se uz veći broj ponavljanja uče sključivo sa terapeutom i trudnica se edukuje da te vježbe ponavlja svakodnevno, nekoliko puta i to odredjenim redosledom. Sa našim terapeutima trudnica će naučiti o zaštitnim položajima, koji su potrebni da sačuva svoju posturu u toku i nakon trudnoće i porodjaja, kao i nakon njega. Veoma je bitno da trudnica nauči vježbe disanja, koje će biti od ključnog značaja za sami čin porodjaja. Ako su preporučene od strane ginekologa, blage manuelne masaže vratnog dijela kičme i ledja biće od velike pomoći za funkcionisanje trudnica.
Sve vrste vježbi i terapijskih procedura za odredjena stanja i bolesti, pa i povrede radimo u konsultaciji sa fizijatrom i ginekologom.
U našoj ustanovi stručni tim terapeuta daje akcenat na psihičku i fizičku pripremu trudnica na dojenju, kao jedan od najsavremenijih koncepata za promociju zdravlja populacije, te, sem toga i na neophodne imunizacije djece. Zagovornici smo obaveznog dojenja i na tom polju smo spremni da pomognemo u svakom terenutku, i to sa mogućnošću izlaska na teren.
Ono što bismo istakli da je veoma bitno i neizostavno jeste i to da pored dojenja vršimo edukaciju trudnica i porodilja o važnosti vakcinacije njihove djece i posledicama koje donosi izostanak vakcinacije.
Naš cilj je da prije svega budemo podrška trudnicama, porodiljama i dojiljama, te ih ohrabrimo i pružimo im pomoć na svakom nivou.
Zdravo dijete je cilj svake majke, a zdrava majka je osnova zdravlja djeteta.
Brinite o sebi da bi ste mogli brinuti o djetetu!
Facebook
Twitter
Linkedin