Šta je akupunktura?
Akupunktura je najpoznatiji dio Tradicionalne kineske medicine (TKM) koja obuhvata još i liječenje produktima biljnog, životinjskog i mineralnog porijekla, ventuzama (vakuum terapija), posebne vrste masaže, vježbe (Ći-gong, Tai-či), kao i dijetetiku (ishranu).
Akupunktura je metod liječenja koji podrazumijeva ubadanje tankih, filiformnih igala u odredjene djelove tijela, akupunkturne tačke, radi postizanja željenog efekta.
Prema TKM željeni efekat je uspostavljanje narušene ravnoteže izmedju Jina i Janga, narušene ravnoteže izmedju stvaranja i toka energije (Ći) ili Krvi u organizmu ili nekom njegovom dijelu koja je dovela do pojave simptoma odnosno bolesti.
Gdje se akupunktura koristi?
Sa stanovišta zapadne medicine, efekti koje želimo (i postižemo) akupunkturnim tretmanom su: ublažavanje ili potpuna blokada bola različitog porijekla (glavobolje, bolovi u vratu i/ ili lumbalnom dijelu ledja, bolovi u zglobovima ruku i nogu, neuralgija trigeminalnog živca, postherpetička neuralgija, ublažavanje alergijskih simptoma (rinitisi, sinusitisi, bronhijalna astma), liječenje paralize mišića lica kod periferne povrede facijalnog živca (Belova paraliza), poboljšanje govora posle operacije štitne žlijezde, poboljšanje lokalne i opšte cirkulacije (npr. Rejnoov sindrom) i sl.
Takodje može pomoći u kontroli stresa i poremećaja raspoloženja (depresija, strah).
Akupunktura može imati uspjeha u uspostavljanju hormonske ravnoteže, posebno polnih hormona, što je čini pogodnom pomoćnom metodom tokom liječenja neplodnosti (i kod žena i kod muškaraca).
Poslednjih godina sve više se koristi u tretmanu neželjenih efekata hemio i radio-terapije kod pacijenata sa malignom bolešću (mučnina tokom hemioterapije, bolovi u mišićima i zglobovima, suva usta, pojačano znojenje - valunzi...).
Akupunktura se ne koristi samostalno u liječenju psihoza (depresija, bipolarni poremećaj, šizofrenija), ali može da pomogne kod osoba koje imaju blage do umjerene simptome (npr. depresivno raspoloženje).
Da li akupunktura boli?
Ubod igle kroz kožu se osjeti kao manji ili veći bol. Nivo bola je individualan. Tradicionalne metode akupunkture podrazumevaju i jaču ili slabiju manipulaciju igle (okretanje, podizanje i spuštanje), što može biti neprijatno ili bolno. Kod uravnoteženog metoda (samo postavljenje igle, bez ili sa blagom manipulacijom) ne bi trebalo da se osjeća bol tokom tretmana.
Koliko traje tretman, koliko često i koliko puta?
Pojedinačna seansa akupunkture obično traje izmedju 20 i 30 minuta. Akupunkturne seanse se mogu raditi na mnogo načina. Od 1 nedeljno, do svakodnevnih (5 dana u nedelji). Učestalost zavisi od indikacije (akutne stvari često „traže“ svakodnevni pristup, hronične bolje reaguju na „razvučen“ princip).
Broj akupunkturnih seansi takodje zavisi od dijagnoze. Najčešće se preporučuje 8-10 seansi u jednoj seriji. Broj serija i njihov ritam zavisi od reakcije organizma i procjene ljekara akupunkturologa šta je najbolje za njegovog pacijenta.
Zašto akupunktura?
Akupunktura je metod kojim se uspostavlja ravnoteža organizma kroz jačanje sopstvenih snaga koje organizam posjeduje. Nema dodatnih supstanci - ne unose se nikakvi ljekovi, pa praktično nema opasnosti od alergijskih reakcija. Ipak, akupunktura je bezbjedan i siguran metod samo ako ga primjenjuje licencirani akupunkturolog u adekvatnim uslovima.
Da li akupunktura ima neželjene efekte?
Kao i sve druge metode i akupunktura može imati neke neželjene efekte.
Najčešće se dešava krvarenje na mjestu igle, posle koga može ostati modrica koja će se izgubiti za 2-3 nedelje (kao i svaka druga modrica).
Kod osjetljivih osoba, mogu se javiti znaci pojačanog djelovanja tzv. autonomnog nervnog sistema (pojačano znojenje, mučnina, vrtoglavica, pa i kolapsna stanja). Ukoliko paicijent osjeti bilo koji od ovih simptoma treba odmah da signalizira medicinskoj sestri ili ljekaru, koji će preduzeti potrebne mjere.
Infekcije na mjestu uboda su moguće komplikacije ukoliko se ne koriste sterilne igle ili se radi u neadekvatnim uslovima.
Prenesene infekcije - postoji mogućnost prenosa krvlju prenosivih infekcija izmedju pacijenata, ukoliko se koriste iste igle za više pacijenata. U našoj ustanovi se koriste isključivo igle za jednokratnu upotrebu, tako da ovakve komplikacije nisu moguće.
Facebook
Twitter
Linkedin