Uzročnici karijesa su odredjene bakterije, koje stvaraju kisjelu sredinu na površini zuba, koristeći šećere iz naše ishrane, nakon čega karijes sve dublje ulazi u strukturu zuba i dolazi do upale živca (meko tkivo središta zuba).

Neliječena upala zubnog tkiva dovodi do ozbiljnih infekcija, a često i do gubitka zuba. Upravo zbog ovoga i najmanji karijes treba ukloniti, jer će on prije ili kasnije upropastiti Vaš zub.

Plomba predstavlja ispunjenje, koje zatvara šupljinu u zubu, nakon ukidanja karijesa ili liječenja oboljelog zuba. Dakle, plombom se nadoknadjuje izgubljeni dio zuba, vraća mu se funkcija i estetika.

Kod plombi se razlikuju stare (amalgamske) i nove (bijele) plombe.

Snaga lijepljenja najsavremenijim plombama je dosta veća, nego čvrstina samog zuba. Materijal za plombe izradjuje se u više vrsta (zavisi na kom se mjestu postavlja plomba). Bijele plombe izradjuju se u više boja i tako doprinose estetici Vaših zuba.

U toku stavljanja plombe na zub nije potrebno brusiti zdrav dio zuba, već stomatolog slojevito postavlja materijal, odnosno kompozitni ispun, koji se lijepi na površinu zuba i sprečava da se zub polomi.

Ako je plombiranje dobro odradjeno i pacijent se pridržava pravila oralne higijene, bijele plombe mogu trajati više od šest godina.

Čim primjetite neku promjenu na zubu, trebali bi zamijeniti plombu.

Redovno posjećivanje stomatologa, pravilna ishrana i dobra higijena usne duplje, omogućiće dug vijek trajanja Vaših plombi.