Herpes labialis: Simptomi, prenos, liječenje i kako spriječiti ponovnu pojavu groznice na usnama
Šta je herpes labialis?
Herpes labialis ili herpes febrilis je česta virusna infekcija koja se javlja na usnama, nosu, ustima i obrazima, a uzrokuje je herpes simplex virus tip 1 (HSV-1). Dok herpes virus tip 2 uglavnom izaziva infekcije na polnim organima, oba ova virusa mogu prouzrokovati pojavu plikova na licu i genitalijama.
Kako se prenosi herpes labialis?
Virus se širi direktnim dodirom ili preko zajedničkih predmeta poput pribora za jelo, peškira ili žileta. Važno je znati da nosilac virusa može prenijeti zarazu i kada nema vidljivih plikova, iako je najzarazniji tokom aktivne faze sa plikovima i kraste.
Koji su simptomi?
Na crvenoj, otečenoj i bolnoj koži oko usana obično se javljaju mali plikovi ispunjeni tečnošću koji nakon pucanja prelaze u žute kraste. Cijeli proces zarastanja traje 7 do 10 dana. Prije pojave plikova mogu se osjetiti svrab, peckanje i bol. Prva infekcija može pratiti opću slabost, povišenu temperaturu i uvećane limfne čvorove, posebno kod djece.
Kako liječiti herpes labialis?
Većina slučajeva prolazi spontano bez posebnog liječenja. Preporučuje se odmor, upotreba lijekova protiv bola i temperature uzjvećanje uputstva, ne dirati i ne grebati plikove, izbjegavati ljubljenje i kontakt dok plikovi traju, kao i održavanje higijene ruku. Kod čestih ponovnih pojava, savjetuje se konsultacija sa liječnikom koji može preporučiti antivirusne tablete i kreme.
Upozorenja i komplikacije
Osobe sa herpesom trebaju izbjegavati kontakt s novorođenčadi, pacijentima sa ekcemom ili oslabljenim imunim sistemom zbog rizika od ozbiljnih infekcija. Infekcija oka herpes virusom može dovesti do oštećenja vida ili čak sljepoće, stoga je hitna ljekarska pomoć neophodna ako se pojave simptomi u predjelu oka.
Facebook
Twitter
Linkedin