Multipla skleroza u Srbiji: Više od 7000 obolelih čeka nove, efikasne terapije za poboljšanje života
Šta je multipla skleroza i koliko ljudi u Srbiji boluje od nje?
Multipla skleroza (MS) je teška, neizlečiva bolest koja uglavnom pogađa mlade između 20. i 40. godine, a u Srbiji od nje boluje preko 7000 ljudi. Žene su tri puta češće obolele od muškaraca. Ova bolest ima nepredvidiv tok sa simptomima koji se javljaju i povlače iznenada, a broj obolelih u našoj zemlji konstantno raste.
Težina dijagnoze i značaj ranog lečenja
Dijagnoza MS je izazovna jer ne postoji potpuno specifičan test, a pre dijagnoze moraju se isključiti druge bolesti poput neuromijelitis optike. Danas u MS centrima u Srbiji dijagnoza se postavlja u proseku dva meseca nakon prvog pregleda, koristeći magnetsku rezonancu i analizu cerebrospinalne tečnosti. Pravovremeno započinjanje terapije je ključno za usporavanje bolesti i očuvanje kvaliteta života.
Simptomi i tretmani multiple skleroze
Simptomi bolesti uključuju gubitak vida, trnjenje, slabost udova, vrtoglavicu, probleme sa hodom, bolove, zamor i smetnje u mokrenju i seksualnim funkcijama. Često se javljaju i kognitivni poremećaji te psihijatrijske tegobe kao depresija i anksioznost. Terapija se sastoji iz lekova koji modifikuju bolest (DMT), terapije relapsa i simptomatskog lečenja. U svetu postoji 14 DMT lekova, a u Srbiji smo do sada imali pristup samo ograničenom broju sredstava.
Nove terapije i budućnost lečenja u Srbiji
Najnoviji DMT lekovi mogu smanjiti pogoršanja za oko 60% i značajno poboljšati kvalitet života obolelih. Ministarstvo zdravlja i RFZO rade na uvođenju inovativnih i efikasnijih lekova u naš zdravstveni sistem. Multidisciplinarni pristup lečenju uključuje neurologe, psihijatre, fizijatre i druge stručnjake koji zajedno pomažu pacijentima da bolje kontrolišu bolest. Unapređenje terapije bi omogućilo obolelima da budu aktivni u društvu i smanjilo opterećenje zdravstvenog sistema.
Facebook
Twitter
Linkedin