Sve o gljivičnoj infekciji Candidom albicans: simptomi, uzroci i efikasno lečenje kandidijaze

10. July, 2025  •  Ordinacije
Sve o gljivičnoj infekciji Candidom albicans: simptomi, uzroci i efikasno lečenje kandidijaze

Šta je kandidijaza polnih organa?

Gljivične infekcije polnih organa najčešće izaziva Candida albicans, gljivica koja u normalnim uslovima živi u crevima i na koži. Infekcija nastaje kada dođe do poremećaja imunološke ravnoteže, što omogućava prekomerni rast ove gljivice. Kandidijaza je uglavnom rezultat autoinfekcije, odnosno bujanja gljivica koje su već prisutne u organizmu.

Glavni uzroci gljivične infekcije

Najčešći faktori rizika uključuju prekomernu upotrebu antibiotika širokog spektra, upotrebu kontraceptivnih pilula, nepravilnu higijenu suviše alkalnim sapunima, trudnoću, menstruaciju, neodgovarajući donji veš i higijenske uloške, kao i neregulisan dijabetes. Nepravilno regulisana šećerna bolest povećava šanse za razvoj kandidijaze jer povišen nivo glukoze u telesnim tečnostima podstiče razmnožavanje gljivica.

Simptomi kod žena i muškaraca

Žene najčešće osećaju svrab i peckanje polnih organa, uz pojačan, obično beli sekret i crvenilo. Vagina može biti prekrivena belim sirastim naslagama. Muškarci su često asimptomatski nosioci, ali mogu imati bele naslage na glansu ili prepucijumu, kao i sekret iz mokraćne cevi. Simptomi se pogoršavaju posle polnog odnosa, a može se javiti i bol kod žena. Svrab se ponekad širi i na područje oko analnog otvora.

Dijagnoza i lečenje kandidijaze

Dijagnoza se postavlja mikroskopskim pregledom razmaza uzetog sa inficiranog mesta, a često je dovoljan i pregled sa uočavanjem karakterističnih znakova. Lečenje se bazira na antimikotičkoj terapiji u vidu vaginaleta i krema kod žena, dok muškarci koriste kreme na zahvaćenim mestima. Takođe, neophodne su i antimikotičke tablete. Antibiotici se ne koriste jer mogu pogoršati infekciju podstičući rast gljivica.

Prevencija i važnost pravilne higijene

Redovna i pravilna higijena polnih organa je ključna, ali bez preteranog korišćenja antiseptičkih sredstava koja mogu uništiti prirodnu bakterijsku floru i omogućiti gljivicama da se razvijaju. Najbolje je prati se samo vodom i blagim sapunom sa niskim pH. Takođe, treba izbegavati sintetički veš i usku odeću.

Ukoliko se infekcija često ponavlja, važno je proveriti šećer u krvi jer kandidijaza može biti jedan od prvih znakova šećerne bolesti.