Ciljanje kancerogenih ćelija - Radijacijska onkologija

Bolnica ACIBADEM Crna Gora - Podgorica
Acibadem Crna Gora logo

Radijacijska onkologija je disciplina koja se bavi ispitivanjem i upotrebom jonizirajuće radijacije, efekata radijacije na tumore, ponašanja tumora, uz sva istraživanja u ovoj oblasti. Podela u primeni radijacijske onkologije izvršena je na: Radioterapiju i Radiohirurgiju.

Radioterapija (terapija zračenjem)

Radioterapija se definiše kao tretiranje kancerogenog tkiva ili nekog nemalignog tumora zračenjem. Kolokvijalno se još naziva i „terapija zračenjem“ ili „X-ray terapija“. Cilj zraka koji se koriste u radioterapiji je zaustaviti rast kancerogenih ćelija ili ih eliminisati.

Oblasti primene radioterapije

Kurativna radioterapija: Na osnovu dostupnih informacija, primenjuje se u slučajevima kada se bolest može u potpunosti izlečiti. Može se primeniti samostalno ili uz operaciju i/ili hemoterapiju.

Palijativna radioterapija: Primenjuje se u slučajevima kada nije moguće u potpunosti uništiti bolest. Cilj je sprečavanje i ublažavanje patnje i unapređenje kvaliteta života kod pacijenata koji se suočavaju s ozbiljnom, složenom bolešću.

Hirurška terapija bazirana na zračenju, bez skalpela i krvi: radiohirurgija

Osnovni cilj radiohirurgije, jednog od polja primene radijacijske onkologije, je usmeravanje velike količine niskoenergetskih zraka na obolelu zonu. Cilj ovih intenzivnih zraka je smanjiti ili uništiti kancerogene ćelije. Istovremeno, okolna zdrava tkiva zaštićena su od štetnih efekata zračenja.

Tehnike koje se koriste u primeni radijacijske onkologije

IGRT: Slikom vođena radioterapija

IMRT: Radioterapija promenljivog intenziteta

Konformalna radioterapija: 3D konformalna radioterapija

SRT/SRS: Stereotaksična radiohirurgija (SRS) odnosi se na kompletno uništavanje tumora u jednoj sesiji pomoću visokih doza zračenja. Kada se ova terapija primeni u više navrata (obično 3-5 sesija), naziva se stereotaksična radioterapija (SRT).

Rapidarc®: Rapidarc je visoko razvijena tehnologija koja obezbeđuje veći komfor i olakšanje pacijentima tako što skraćuje trajanje radioterapijskih sesija sa 15-30 minuta na samo dva minuta.

Brahiterapija: Brahiterapija je metoda koja se koristi za povećanje lokalne kontrole poremećaja povećanjem doze zračenja tumora pre i nakon eksterne radioterapije.

Terapija zračenja jednom dozom: S radioterapijom je poželjno početi nakon hemoterapije kod pacijenata kojima je to potrebno, ili bar 3 nedelje nakon operacije kod pacijenata lečenih isključivo hormonskom terapijom.

Uređaji koji se koriste u primeni radijacijske onkologije:

Trilogy: Trilogy uređaj lekarima specijalistima omogućava brzu i preciznu intervenciju, primenjenu u idealnoj proporciji. To znači da pacijent u najkraćem mogućem vremenu dobija najpreciznije moguće lečenje.

MRIdian®: Ovo je prvi radioterapijski uređaj na svetu s integrisanim sistemom magnetne rezonance za navođenje snimanja. Ovaj uređaj obezbeđuje kontinuirano snimanje u realnom vremenu, pre i tokom samog lečenja.

TrueBeam®: Ovaj sistem za brzo i precizno lečenje raka, istovremeno čuva zdrava tkiva i organe. Najvažnija odlika TrueBeam® uređaja je to što obezbeđuje brže, sigurnije i efikasnije lečenje.

CyberKnife®: Ovaj robotski radiohirurški sistem dizajniran je za lečenje tumora uz milimetarsku preciznost. Pomoću ovog sistema, kancerogena regija u mozgu ili telu tretira se visokim dozama zračenja. Ovakvim procesom zdrava tkiva maksimalno se štite od neželjenih dejstava zračenja.

Gamma Knife Icon®: Gamma knife još je jedna od stereotaksičnih intrakranijalnih tehnika u radiohirurgiji koja se koristi za lečenje moždanih tumora i drugih moždanih abnormalnosti u delu terapije zračenjem. U radiohirurgiji s tzv. gama-nožem, ciljana tkiva tokom sesije izložena su veoma jakoj dozi zračenja. Cilj ovog postupka jeste sprečiti dalji rast tumora.