Dijagnoza i liječenje raka dojke

Bolnica ACIBADEM Crna Gora - Podgorica
Acibadem Crna Gora logo

Kako se dijagnostikuje rak dojke?

Medju uslugama dostupnim za dijagnozu raka dojke u Acibademu su na raspolaganju klinički pregledi dojke, 3D tomosinteza sa digitalnom mamografijom i 4D ultrazvuk, te biopsija. Programi skrininga raka dojke razvijaju se edukacijom pacijenata o samopregledu dojke.

Štaviše, žene s visokim rizikom od dobijanja raka dojke redovno se prate uz osigurano personalizovano savjetovanje. Ovdje je cilj osigurati ranu dijagnozu ženama koje su u rizičnim grupama i tako smanjiti buduće rizike.

Liječenje raka dojke

Ljekari mogu primijeniti različite opcije za liječenje u zavisnosti od stadijuma i tipa raka dojke. U liječenju raka dojke, operacija je neizbježna, ali nije uvijek i prvi korak. U nekim slučajevima, pacijentu će trebati radioterapija prije operacije, dok u nekim drugim slučajevima, hemoterapija se može primijeniti prije operacije.

Ukratko, svaka pacijentkinja i svaki tumor imaju drugačiji okvir, te zahtijevaju pojedinačni pristup i liječenje.

Poštedni hirurški zahvati

Rak dojke je izuzetno opasan za pacijentkinje zbog sistemskog recidiva, odnosno, drugim riječima, širenja (metastaze). U tom kontekstu, poželjno je uklanjanje tkiva tumora poštednim hirurškim zahvatom umjesto uklanjanja cijele dojke. Tkivo tumora se, poštednom operacijom dojke, isiječe s oko 1-2 cm zdravog tkiva dojke (velika ekscizija, tumorektomija, lumpektomija).

Ostale tehnike koje se temelje na većim ekscizijama regije u dojci nazivaju se “kvadrantektomija” ili “parcijalna mastektomija”. Što se tiče kvržica koje se smatraju zloćudnim, označenih mamografskom žicom ili ultrazvukom, snimanje se vrši nakon ekscizije vodjenom žicom ili ROLL tehnikama (peritumorske aplikacije radiofarmaka).

U Acıbadem centru za liječenje raka dojke, uvijek pokušavamo da odaberemo poštedni hirurški zahvat.

Totalna mastektomija

Mastektomija je metoda koja se primjenjuje u situacijama kada poštedni hirurški zahvat dojke nije prikladan. U nekim slučajevima liječenja raka dojke, hirurškim zahvatom potrebno je ukloniti cijelu dojku. Kada je tumor u dojci multicentričan, što znači da je prisutan u više tačaka na različitim mjestima, potrebno je ukloniti tkivo dojke. U takvim slučajevima neophodno je odstraniti kompletno tkivo dojke, čak i ako rak nije u poodmakloj fazi. Takodje je potrebno ukloniti cijelo tkivo dojke kod tipova karcinoma dojke koji se manifestuju opsežnom kalcifikacijom unutar dojke, koja se naziva mikrokalcifikacija i koja se otkriva tokom mamografije.

Hirurški zahvat uz robotizovanu asistenciju

Operacija se izvodi znatno preciznije, zahvaljujući robotu koji uvećava mjesto hirurškog zahvata i do 12 puta. Time je rizik od nastanka tumora takodje znatno smanjen, a hirurški zahvat kojem asistira robot vrši se s jednom „cijevi“ (port), poput onih koje se koriste u laparoskopskoj hirurgiji. S druge strane, dvije kamere s optičkim vlaknima visoke rezolucije povećavaju (min. 12x) trodimenzionalnu sliku hirurškog mjesta na konzolu. Dakle, mjesto hirurškog zahvata može se jasno vizuelizovati u detaljima. Dalje, robotski instrumenti koji se mogu okretati za 540 stepeni mogu dosegnuti sve teško pristupačne pozicije s kojim se teško manipuliše. Rezultat je da je ljekarima osigurana veća fleksibilnost u poređenju s otvorenom hirurgijom.

Radioterapija

Tokom hirurškog zahvata karcinoma dojke, kod nekih pacijentkinja ljekari mogu primijeniti jednu dozu radioterapije, dok rez još uvijek nije zatvoren. Za tako nešto pacijentkinja mora da ispuni odredjene kriterijume. Pacijentkinja mora da ima više od 50 godina i njen tumor mora da ima biološku strukturu koja ne zahtijeva hemoterapiju. Pacijentkinja koja ispunjava ove kriterijume mora primati radioterapiju u postoperativnom periodu. Primjenom jedne doze radioterapije na otvorenom tkivu, pacijentkinja je poštedjena dužeg perioda radioterapije.

U Acıbadem centru za liječenje raka dojke koristi se i poseban robotski uredjaj koji koristi olovnu pločicu koja se tokom radioterapije postavlja preko ciljanog područja na zid grudnog koša. Uredjaj se usmjerava i „zaključava“ na obilježeno mjesto, obezbjedjujući da samo ciljano tkivo prima zračenje. Tako se od uticaja radioterapije štiti ostatak tijela i organa. Postupak u isto vrijeme štiti zdrave djelove tijela pacijentkinje, skraćujući ukupno vrijeme liječenja.

Hemoterapija

U Acıbadem centru za liječenje raka dojke, posebno pokušavamo da izbjegnemo započinjanje liječenja hirurškim zahvatom kod tumora stadijuma 2 i višeg. U tako odmaklim slučajevima, pristupamo uzorkovanju tumora, analizi njegove biološke strukture, razgovaramo o slučaju i prilažemo plan liječenja.

Hemoterapija, kao jedna od prednosti u početku medicinskog liječenja, predstavlja mogućnost da se priroda hirurškog postupka može promijeniti nabolje. Na primjer, kod hirurškog zahvata na pacijentkinji s lokalno uznapredovalim karcinomom dojke, koji takodje zahvata i područje aksile (axilla), moraju se odstraniti sve limfne žlijezde. Medjutim, hemoterapijom se može eliminisati tumor iz pomenutih žlijezda ili ih vratiti u stanje u kom su bile u ranoj fazi bolesti. Ljekarima je tako omogućeno da isprobaju metodu ranog uzimanja uzorka žlijezde na analizu.

Ako se ispostavi da su ćelije raka u potpunosti eliminisane iz uzorka, tada se ne uklanjaju sve žlijezde. Ovako se u potpunosti eliminiše rizik od razvoja limfedema u kasnijoj životnoj dobi pacijentkinje. Ovo je tek jedna od najvažnijih inovacija posljednjih godina.

Dodatna korist od započinjanja medicinskog liječenja jeste mogućnost uočavanja efikasnosti lijeka koji je primenjen. Kada se tumori odstrane na samom početku, kod pacijenata koji u svakom slučaju treba da primaju hemoterapiju, postaje nemoguće razumjeti efikasnost hemoterapije. Inače, lako je i korisno prosuditi ima li hemoterapija ikakav učinak, jer će, nakon operacije, možda ipak biti potrebno nastaviti s hemoterapijom, u zavisnosti od rezultata postoperativne patološke analize.

Ukratko, započinjanje medicinskog liječenja povlači za sobom brojne prednosti, posebno u slučajevima uznapredovalih karcinoma. Stoga, prvi izbor u nekim slučajevima može biti medicinsko liječenje, umjesto hirurškog zahvata.

Rekonstrukcija dojke

Rekonstrukcija dojki nakon karcinoma izvodi se u cilju obnove prirodnog oblika dojke. U ovom kontekstu, obnova dojke nije kozmetička operacija, već rekonstrukcijska, odnosno, drugim riječima, posmatra se kao zamjena izgubljenog ekstremiteta zbog bolesti. Zahvaljujući napretku medicine, hirurzi sada mogu učiniti da dojka izgleda potpuno prirodno. Specijalisti plastične i rekonstruktivne hirurgije dio su tima za liječenje raka dojke. Ovi specijalisti, po potrebi, izvode operacije za transformaciju dojki.

“U stanju smo da rekonstruišemo tkivo dojke u slučajevima kada odstranimo cijelu dojku. U svakom slučaju, to nam i jeste draže. Umjesto odložene rekonstrukcije dojke, preferiramo taj postupak istovremeno s uklanjanjem dojke,” navodi Prof. Cihan Uras.

Medicinske tehnologije

Institut za senologiju Acıbadem posjeduje najsavremenije medicinske tehnologije. Senološki institut jedan je od rijetkih centara na cijelom svijetu koji poseduje sve medicinske tehnologije koje se bave dijagnostikovanjem i liječenjem raka dojke:

> Da Vinci robotska hirurgija

> Intraoperativno liječenje zračenjem (IORT)

> Tomosinteza

> 4D ultrazvučna sonografija

> 3 Tesla MRI

Život nakon liječenja raka dojke

U prve tri godine nakon liječenja raka dojke, pacijentkinje se moraju detaljno pratititi na redovnim zdravstvenim pregledima. Rak dojke lokalno recidivira - na hirurškom mjestu - do 30 posto, a u udaljenim organima do 70 posto. Recidiv se uglavnom dogadja u prve tri godine. Stoga je posebno važno u prve tri godine pažljivo pratiti stanje pacijentkinje. Dalji pregledi se obično zakazuju kako slijedi u tromjesečnim intervalima u prve tri godine, nakon toga polugodišnje, u sledeće dvije godine, te godišnje nakon perioda od pet godina.