Najčešća pitanja i odgovori

Bolnica ACIBADEM Crna Gora - Podgorica
Acibadem Crna Gora logo

 

P: Koje analize treba uraditi pijre IVF postupka?

O: Prije prvog savjetovanja s našim IVF stručnjakom od Vas možemo zatražiti rezultate nekih opštih analiza krvi. Detaljan spisak i objašnjenje dobićete prije prvih konsultacija. Ljekar će možda zatražiti odredjene analize nakon uvida u Vaš zdravstveni karton, u zavisnosti od slučaja.

P: Šta mogu očekivati na prvim konsultacijama?

O: Svako iskustvo je jedinstveno. Medjutim, Vaš prvi sastanak u ACIBADEM-u mogao bi izgledati otprilike ovako: Prvo će Vas dočekati na prijemu, a zatim Vas otpratiti do ljekarske ordinacije gdje ćete razgovarati s ljekarom, nepunih sat vremena. Zatim ćete upoznati medicinsku sestru koja će Vam pomoći u izvršavanju ljekarovih instrukcija. Medjunarodni centar za pacijente ACIBADEM detaljno će isplanirati svaki korak. Tu će biti puno informacija. Slobodno možete sve zapisivati i postavljati pitanja za vrijeme savjetovanja. Slobodno nas pozovite ili pošaljite email ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica.

P: Koliko dugo IVF proces može da traje?

O: Prosječno, jedan IVF ciklus obično traje 15-25 dana:

> Stage 1. Početak ciklusa: 1 dan;

> Stage 2. Stimulacija jajnika ili folikula: 8-12 dana;

> Stage 3. Pronalaženje/ prikupljanje jajašaca: 1 dan;

> Stage 4. Razvoj embriona: 3-5 dana;

> Stage 5. Transfer embriona. 

P: Kako se izvodi IVF?

O: IVF postupak uključuje pet glavnih faza. Prvo, pojačavamo proizvodnju jajašaca. Pacijentkinje dobijaju injekcije koje stimulišu jajnike da proizvode više jajnih ćelija, nego što je to uobičajeno prirodnim ciklusom. Druga faza obuhvata praćenje napretka uz sazrijevanje jajnih ćelija. Ultrazvučnim pregledom provjerava se stepen razvoja jajnih ćelija, a ljekovi im pomažu da sazre. Kada folikuli dostignu zrelu veličinu od 17 ili 18 mm, daje se injekcija HCG koja pospješuje dalji razvoj i sazrijevanje jajašaca. Treća faza je sakupljanje jajašaca iz jajnika. Ovaj postupak obavlja se ultrazvučnim navodjenjem, gdje ljekar tankom iglom vadi jajašca iz jajnika kroz vaginalni zid. Postupak je bezbolan, izvodi se pod blagom anestezijom. Četvrti korak je oplodnja jajašaca u laboratoriji. Za oplodnju sperma se može miješati s jajnim ćelijama (konvencionalna oplodnja - standardni IVF postupak), ili se jedna odabrana ćelija sperme može ubrizgati direktno u svako zrelo jajašce (intratoplazmatska injekcija sperme ili ICSI). Oplodjena jajašca, koja se sada nazivaju embrioni, mogu rasti i razvijati se u kulturi, obično 3 do 5 dana. Kad dostignu 5. dan, nazivaju se embrionom faze blastociste. Zatim se obično 1 ili 2 embriona, koji su pokazali najbolji kvalitet i razvoj, pažljivo prebace u matericu. U tu svrhu koristi se mali, sterilni, fleksibilni kateter za prenos embriona. To je najvažnija faza IVF postupka. Nakon što se embrioni prenesu u matericu, pacijentkinja treba da pričeka dvije sedmice prije nego što uradi test na trudnoću da vidi da li je tretman uspio ili ne.

P: Nakon faze prenosa embriona, mogu li odmah da hodam, vježbam, putujem ili da se vratim na posao?

O: Umjerene aktivnosti nisu zabranjene nakon prenosa embriona, ali ipak bi bilo bolje odmoriti se i opustiti na nekoliko dana. Sledećih sedmica bolje da hodate, nego da trčite i trebalo bi da izbjegavate sve što je vezano za dizanje teških tereta ili skakanje. Putovanje i posao su dozvoljeni, sve dok ne riješite da se popnete na Mont Everest.

P: Mogu li išta učiniti i povećati svoje šanse za uspjeh?

O: Vaše fizičko i emocionalno zdravlje presudno je tokom postupka vantjelesne oplodnje. Zdrav i miran način života sigurno će doprinijeti uspješnom ishodu. Pušenje je strogo zabranjeno. Uz to se preporučuje uravnotežena ishrana i smanjen unos ugljenih-hidrata. Preporučujemo hranu bogatu antioksidansima. Antioksidanti se nalaze u većini prehrambenih proizvoda biljnog porijekla, a neki od najbogatijih izvora su kupine, borovnice, jagode, šipak, zeleni čaj, crveni kupus, spanać, mahunarke (grašak, pasulj, itd.), orašasti plodovi, sjemenke i začini.

P: Hoće li IVF značajno povećati moje šanse za blizancima ili trojkama?

O: Generalno, svaki put kada se prenese više embriona, šanse za za višeplodnu trudnoću rastu. U ACIBADEM-u preferiramo prenos jednog embriona, kako bismo izbjegli rizike od komplikacija i osigurali zdravu trudnoću. Prenos dva embriona može se raditi i zavisi od mnogih prognostičkih faktora, uključujući godine pacijentkinje, kvalitet embriona, itd. Takodje je moguće imati blizance nakon IVF-a čak i s jednim embrionom, jer jedno jajašce se može podijeliti u dvije oplodjene jajne ćelije. Vaš ljekar će razgovarati sa Vama o svim Vašim željama prije IVF postupka.

P: Postoje li nuspojave povezane s IVF-om?

O: Svi različito reagujemo i veoma je teško predvidjeti sve reakcije Vašeg tijela. Umor, emocionalni stres i promjene raspoloženja medju najčešćim su prigovorima tokom IVF postupka. Kod manjeg broja pacijentkinja zapažen je sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS). Obično je praćen blagim simptomima, poput gubitka apetita, mučnine, proliva i osjećaja nadutosti. Ako osjetite takve simptome, trebalo bi da odmah obavijestite svog ljekara. S OHSS-om treba pravilno postupati, jer u rijetkim slučajevima može izazvati ozbiljnije komplikacije. Medjutim, savremene metode liječenja smanjuju rizik na manje od 1%.

P: Koliko dugo traje boravak i liječenje u Turskoj?

O: Iako čitav postupak vantjelesne oplodnje traje do četiri sedmice, treba da se vidimo na prvom sastanku, a nakon toga moraćete redovno posjećivati svog ljekara u prosjeku od jedne sedmice do 16 dana prije prenosa embriona. Naš Medjunarodni tim za pacijente obezbjedjuje podršku i organizuje sve što je potrebno kako bi Vam osigurali ugodan boravak.

P: Treba li moj partner da boravi sa mnom u Turskoj?

O: S Vašim se partnerom moramo vidjeti tokom prvog savjetovanja, kada će Vam ljekar zakazati preglede i režim, u skladu s konkretnim slučajem, kako bi se osigurala sveobuhvatna procjena plodnosti. Njegovo prisustvo može biti potrebno kasnije, zavisno od planiranih analiza i postupaka. Van ovih okolnosti, Vaš partner je uvijek dobrodošao, ali Vi možete slobodno odlučiti o njegovom prisustvu, u zavisnosti od toga šta preferirate u smislu udobnosti i dostupnosti.

P: Kakve su moje šanse za uspješnu trudnoću vantjelesnom oplodnjom?

O: Uspješnost IVF postupka zavisi od različitih faktora, što uključuje Vaš medicinski istorijat, rezultate analiza, godine i uzrok neplodnosti. Uspješnost IVF tretmana iznosi oko 60% kod pacijentkinja starih do 35 godina. Procenat pada na 20-25% kod pacijentkinja starih od 40-42 godine. O svojim šansama možete detaljno razgovarati sa svojim ljekarom

P: Zašto moj IVF ciklus nije uspeo?

O: Nažalost, ponekad IVF tretmani ne uspiju. Razlog može biti kvalitet embriona, problem s implantacijom, problem s imunitetom, itd. Analiza osnovnog razloga neuspjeha pomoći će Vam u planiranju sledećih koraka. Slobodno razgovarajte s našim ljekarima o plodnosti i svojim prethodnim pokušajima vantjelesne oplodnje i šta se sve može poboljšati za konačan uspjeh.

P: Nisam trudna, kada možemo ponovo pokušati?

O: Naša je preporuka da sačekate bar dva mjeseca izmedju dva ciklusa IVF tretmana. Konsultujte svog ljekara za specifične preporuke u vezi s Vašim slučajem.

P: Šta se dogadja ako nakon IVF-a dobijem pozitivan test na trudnoću?

O: Nakon tretmana, dvije sedmice nakon prenosa embriona možete uraditi HCG test. Sledeći treba uraditi 48 sati kasnije. Otkucaji srca obično se mogu otkriti 6 sedmica nakon toga. Ako ste stigli toliko daleko, opustite se i prepustite prirodi da sve ide svojim tokom. Moraćete da obavijestite svog ginekologa da je riječ o začeću vantjelesne oplodnje, jer je kontrola intenzivnija nego kod pacijentkinja koje začnu prirodnim putem. Želimo Vam srećnu i zdravu trudnoću!