Reproduktivna medicina i tretman

Bolnica ACIBADEM Crna Gora - Podgorica
Acibadem Crna Gora logo

Kome treba liječenje od neplodnosti: Simptomi i uzroci

Ljekari obično navode da je glavni simptom neplodnosti ako tokom redovnog polnog odnosa nakon 12 mjeseci ne zatrudnite. U najvećem broju slučajeva ne bi bilo drugih vidljivih simptoma. Preporučuje se posejta ljekaru ako par redovno pokušava da začne dijete bar godinu dana, u slučaju da je partnerka mladja od 35 godina; nakon 6 mjeseci, ako je partnerka starija od 35 godina i odmah ako je starija od 40 godina.

Statistika pokazuje da se gotovo 40% svih uzroka neplodnosti odnosi na žene, 40% na muškarce, a 20% je takozvana ‘neobjašnjiva neplodnost’. Ono što ostaje iza tih brojki od vitalne je važnosti, jer primarni uzrok definiše liječenje i odredjuje uspješne ishode. U ACIBADEM-u se primjenjuje opsežan postupak ispitivanja i evaluacije kako bi se tačno identifikovali reproduktivni problemi i pronašla odgovarajuća rješenja. Blokirani jajovod, problem ovulacije, endometrioza, poodmakle godine majke, nizak broj spermatozoida ili njihova pokretljivost, imunološki faktori, mogu uzrokovati probleme s plodnošću, a svaki od njih zahtijeva drugačiji način liječenja.

Procjena je da gotovo 15% svih parova ima problema s plodnošću. Srećom, danas imamo mnogo načina za pomoć pri začeću, a oni se vremenom razvijaju, kako bi nam pomogli u postizanju boljih rezultata.

Liječenje neplodnosti: IUI ili IVF

Intrauterina inseminacija (IUI) i in vitro oplodnja (IVF) dva su glavna načina za liječenje neplodnosti i postizanje trudnoće. IUI je bliži prirodnom začeću: spermatozoidi partnera obradjuju se u našoj laboratoriji i ubacuju direktno u matericu tokom ovulacije. Ova vrsta potpomognute oplodnje (ART) obezbjedjuje visoke koncentracije sperme dobrog kvaliteta koja se taloži u blizini jajašca. Postupak bi trebalo da poveća šansu za začećem kod mladjih parova, s blagim muškim faktorom i u nekim slučajevima neobjašnjive neplodnosti.

IVF je, s druge strane, postupak vantjelesne oplodnje, u embriološkoj laboratoriji. Zavisno od primarnog uzroka neplodnosti, neke dodatne tehnike mogu se koristiti u postupku IVF. One mogu uključiti, ali nisu ograničene na:  

> Mikroinjekcija (ICSI) - spermatozoid se ubrizgava direktno u jajnu ćeliju pomoću posebnog mikroskopa;

> Piezo ICSI - nova metoda za oplodnju krhkih jajnih ćelija;

> Mikročip - omogućava odabir spermatozoida s najvećim potencijalom za oplodnju;

> PESA/ MESA/ TESE/ Micro-TESE - hirurško vadjenje sperme iz testisa;

> ROSI injekcija (Round Spermatid) - aktivira ćelije sperme električnom stimulacijom, koristi se za pacijente s azoospermijom;

> Mikromanipulativne metode (potpomognuta oplodnja i stvaranje embriona, nadzor embriona kroz fragmente);

> Endometrijska kokultura - koristi se za poboljšanje kvaliteta i implantacije embriona;

> Endometrijska receptivnost (ERA) - dijagnostikovanje statusa endometrijske receptivnosti unutar implantacijskog okvira;

> Genetska dijagnoza prije implantacije (PGD) - omogućava provjeru hromozoma (genetskog materijala) zametka na eventualne abnormalnosti;

> Krioprezervacija (zamrzavanje) sperme, jajnih ćelija i embriona - omogućava sigurno skladištenje za buduću upotrebu;

> Podmladjivanje jajnika PRP metodom - primenjuje se za povećanje kapaciteta i rezervi kao pomoć u IVF tretmanu, itd.