Bellova paraliza i ostale bolesti nervusa facijalisa: simptomi, uzroci i savjeti za liječenje
Nervus facijalis i njegova funkcija
Nervus facijalis je zadužen za inervaciju mimične muskulature, među kojima su najvažniji mišići frontalis (za nabiranje čela), orbicularis oculi (zatvaranje očiju), orbicularis oris (pokazivanje zuba) i platysma. Osim pokreta lica, ovaj nerv reguliše parasimpatičku inervaciju žlijezda, omogućava gustativnu percepciju na prednje dvije trećine jezika i senzibilitet u bubnoj duplji.
Uzroci i klinička slika Bellove paralize
Najčešća bolest nervusa facijalisa je Bellova paraliza, čija je tačna etiologija nepoznata. Često se kao okidač navodi prehlada, primjerice boravak pored otvorenog prozora u vozilu. Povrede koje mogu izazvati oštećenje živca uključuju prelom temporalne kosti, infekcije srednjeg uha, tumore, demijelinizacione bolesti poput multiple skleroze, kao i razne druge infektivne i vaskularne bolesti.
Bellova paraliza se manifestuje akutnom slabosti polovine lica sa spuštenom obrvom, nemogućnošću nabiranja čela, otvorenim okom koje se ne može zatvoriti (uz Bellov fenomen), prelivanjem suza i opuštenom usnom na zahvaćenoj strani. Moguće su i dodatne tegobe poput gubitka ukusa i bolne hiperakuzije.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda i dodatnih nalaza koji zavise od sumnje na uzrok. Obično je likvor normalan, a prisustvo pleocitoze ukazuje na specifične infekcije ili bolesti.
U terapiji se koriste kortikosteroidi ili ACTH, uz preporuku fizikalnih tretmana poput zagrijavanja, masaže i vežbi pred ogledalom. Galvanska stimulacija nerva se uvodi nakon dvije sedmice. Zaštita oka je važna kako bi se spriječilo isušivanje. Oporavak se očekuje u oko 80% slučajeva, ali može trajati od nekoliko sedmica do godina, naročito kod starijih osoba. Kod dugotrajnih paraliza može se razmotriti plastična hirurška korekcija.
Druge bolesti nervusa facijalisa
Melkersson-Rosenthalov sindrom karakteriše rekurentna paraliza facijalisa, otok lica i jezik s razdubljenjima. Ramsay-Hunt sindrom, uzrokovan herpes zosterom, prati pojava vezikula na uhu i moguća paraliza facijalisa sa simptomima oštećenja sluha i vrtoglavice.
Hemifacijani spazam podrazumijeva nevoljne i neritmičke kontrakcije facijalnih mišića, najčešće počevši od donjeg kapka. Bolest je benigna, češća kod žena, i liječi se antiepilepticima, vježbama, botulinum toksinom ili mikrohirurškom dekompresijom.
Facebook
Twitter
Linkedin