Kako problemi sa vilicom i zubima utiču na razvoj govora kod djece i kako ih pravovremeno riješiti
Uticaj vilice i zuba na izgovor glasova kod djece
Iako se može činiti da djeca spontano usvajaju glasove, proces pravilnog izgovora zavisi od više faktora. Bitan je dobar govorni model u porodici i društvenoj sredini, ali i dobar sluh djeteta koje mora razlikovati slične glasove i imati slušnu memoriju za njihovo pamćenje. Takođe, važno je uredno razvijen govornih organa i spretnost u izvođenju pokreta kao što su izlaženje jezika ili naduvavanje obraza.
Česti problemi sa vilicom i uticaj na govor
U našoj sredini postoji zabluda da se popravlja samo stalni zub, dok mlečni zubi i deformiteti vilice nastali sisanje palca ili korišćenjem laže uglavnom ignorišu. Ovo dovodi do velike grupe djece koja imaju ozbiljne probleme sa govorom usljed protruzije ili progenije vilica. Protruzija, često nastala zbog dugotrajnog sisanja palca ili urođeno, podrazumijeva isturenu gornju vilicu i zube u odnosu na donju. Progenija, suprotno, karakteriše isturena donja vilica. Oba slučaja otežavaju ili onemogućavaju pravilno izgovaranje glasova S, Z, C, L, R, pa čak i P i B.
Uticaj otvorenog zagriza i dijasteme na izgovor
Otvoreni zagriz, često uzrokovan dugotrajnom upotrebom laže i flašice, sprječava da se gornji i donji sekutići spoje, što onemogućava čist izgovor glasova S, Z i C. Dijastema, odnosno veći razmak između prednjih zuba, takođe negativno utiče na ove glasove. Nedostatak ili nepravilan položaj zuba remete pravilnu artikulaciju svih glasova, jer dolazi do promjena u ostalim govornih organima.
Rana dijagnostika i tretman su ključni
Ovi poremećaji nisu razlog za očajavanje, već zahtijevaju brzu i adekvatnu reakciju. Važno je da roditelji potraže stručnjake - ortodonte i logopede, koji će napraviti individualni plan terapije za svako dijete i uspješno rešiti probleme pravovremenim tretmanom, naročito u mlađem uzrastu.
Facebook
Twitter
Linkedin