Sve što trebate znati o laringitisu: uzroci, simptomi i učinkovito liječenje zapaljenja grkljana
Uzroci laringitisa
Laringitis je upala grkljana koja se najčešće javlja kao dio zapaljenskih procesa respiratornih puteva, a rjeđe kao izolovana bolest. Akutni laringitis može biti posljedica opšte infekcije disajnih puteva ili lokalna promjena na sluzokoži grkljana i češće se javlja zimi i u rano proljeće. Osim infekcija, i trauma, hemijski nadražaji te iritacija mogu izazvati laringitis. Hronični laringitis nastaje usljed nepravilne upotrebe glasa, poremećaja gornjih disajnih puteva, infekcija zuba, sinusa i krajnika, kao i zbog zloupotrebe alkohola i duvana, izloženosti prašini, dimu, zagađenju, klimatskim faktorima i reumatizmu.
Simptomi akutnog laringitisa
Glavni simptomi akutnog laringitisa su promuklost, osjećaj pritiska u grlu, blagi bol, kašalj, ponekad otežano disanje, umor i povišena temperatura. Pregledom se uočava simetrično crvenilo glasnih žica sa lepljivim sekretom između njih. Iako upala može proći za nekoliko dana, promuklost može trajati i do dvije do tri sedmice.
Simptomi hroničnog laringitisa
Hronični laringitis karakterizira povremena promuklost, rijetko potpuni gubitak glasa (afonija), kašalj, hrkanje i suv glas. Glas je hrapav i brzo se umara pri dužem naporu. Simptomi variraju u intenzitetu i javljaju se periodično pod uticajem različitih faktora. Bol obično nije prisutan, pa se pacijent navikava na promuklost.
Laringitis kod djece
Kod djece, akutni laringitis je ozbiljniji zbog veće sklonnosti sluznice ka upali zbog bogatog limfotoka i slabije sposobnosti iskašljavanja. Simptomi su kašalj, otežano disanje te promuklost, dok su rjeđi znakovi cijanoza i stridor. Postoje i teži oblici sa ulceracijama ili značajnim otocima.
Opasnosti i komplikacije
Edemi grkljana su ozbiljno stanje izazvano infekcijom ili alergijom, gdje se vezivno tkivo grkljana natapa tečnošću, izazivajući otok. Najčešći je edem epiglotisa koji otežava gutanje i disanje. Ostali edemi mogu pogoditi glasne žice i prouzrokovati teškoće disanja koje mogu dovesti do gušenja.
Apscesi i flegmone grkljana uzrokuju jake bolove u grlu koji se mogu širiti i u uho, a otežano gutanje i disanje popraćeno je visokim temperaturama i sistemskim simptomima.
Dijagnoza i liječenje laringitisa
Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, pregleda uključujući neizravan pregled grkljana i, po potrebi, mikrobioloških analiza. Liječenje podrazumijeva odmor glasa, tople inhalacije, upotrebu antibiotika, antitusika, kortikosteroida za otoke i analgetika. Kod hroničnih oblika liječenje može uključivati uklanjanje oštećenog tkiva laringomikroskopijom sa ciljem uklanjanja lezija, potvrde njihove benigne prirode i vraćanja glasa u normalu.
Facebook
Twitter
Linkedin