Uzroci i simptomi čestih infekcija mokraćne bešike i uretre kod žena: Kako prepoznati i liječiti cistitis i uretritis

10. July, 2025  •  Ordinacije
Uzroci i simptomi čestih infekcija mokraćne bešike i uretre kod žena: Kako prepoznati i liječiti cistitis i uretritis

Uloga mokraćne bešike i uretre

Mokraćna bešika je smeštena između pubične kosti i materice, predstavljajući kesu sa rastegljivim zidovima u kojoj se skuplja mokraća koju stvaraju bubrezi. Kada se zidovi bešike stisnu, mokraća se izbacuje u uzanu cev zvanju uretra, dužine od oko 2.5 do 3 cm. Otvor uretre se nalazi između klitorisa i vagine kod žena.

Različite anatomske odlike i učestalost bolesti

Mokraćna bešika i uretra prisutni su i kod muškaraca i žena, ali kod žena je uretra kraća i nalazi se blizu vagine i anusa, što povećava rizik od infekcija zbog prisustva bakterija. Zbog ovih anatomsih karakteristika, žene su često podložnije infekcijama mokraćne bešike (cistitis) i uretre (uretritis). Takođe, starije žene mogu iskusiti probleme poput urinarne inkontinencije usljed slabljenja mišića karličnog dna koji podržavaju mokraćnu bešiku i druge organe.

Simptomi i dijagnostika

Česti simptomi uključuju nelagodnost pri mokrenju koja se može ponavljati, učestalo mokrenje, kao i dugotrajnu iritaciju i upalu uretre. Kod nekih žena bakterije se mogu identifikovati mikrobiološkim ispitivanjem. Hronični uretritis dovodi do suženja lumena uretre, što dodatno otežava mokrenje.

Dijagnoza trigonitisa, upale donjeg dela mokraćne bešike, postavlja se endoskopskim pregledom uretre i bešike.

Metode liječenja

Za liječenje infekcija koriste se antibiotici ili sulfopreparati ukoliko postoje znaci bakterijske infekcije. U slučajevima suženja uretre izvodi se dilatacija radi proširenja lumena i olakšavanja mokrenja.