Značaj zdravog cerviksa: Kako prepoznati i liječiti cervicitis, najčešće oboljenje ženskih genitalija

10. July, 2025  •  Ordinacije
Značaj zdravog cerviksa: Kako prepoznati i liječiti cervicitis, najčešće oboljenje ženskih genitalija

Uvod u anatomiju grlića materice

Grlić materice (cervix) dug je oko 3 cm, a njegov slobodni dio koji izlazi u vaginu naziva se Portio vaginalis, obložen višeslojnim epitelom vagine. Zdrav cervix je ključan za očuvanje zdravlja ženskih polnih organa.

Upala i infekcija cerviksa

Zapaljenje sluzokože cervikalnog kanala i prisustvo cervikalnog sekreta (katar) su centralni faktori u svim upalnim procesima ženskih genitalija. Cervikalni kanal prekriva jednoslojni cilindrični epitel debljine 2-3 mm koji se tokom života pomjera iz unutrašnjosti ka površini i nazad, ovisno o dobi žene.

Cervicitis – često i opasno oboljenje

Cervicitis je jedno od najčešćih ženskih genitalnih oboljenja i često ne izaziva nikakve simptome, što dovodi do zanemarivanja ovog stanja, iako može imati ozbiljne posljedice. Ovo latentno žarište infekcije uzrokuje pojačanu sekreciju, deformacije cerviksa, ektopiju, retencione ciste (Ovulae Nabothi), polipozne izrasline i povećava rizik od razvoja karcinoma grlića materice.

Uzroci i potencijalne komplikacije

Zapaljenje je najčešće hronično, zahtijeva dugotrajno liječenje i često se ponavlja. Infekcija se širi ascendentno iz vagine, često kroz mikroskopske ragade nastale uslijed porođaja. Gnojni cervikalni sekret može provocirati upale u okolnim strukturama: endometritis, salpingitis, pelveoperitonitis, parametritis i kolpitis.

Dijagnostika i važnost redovnih pregleda

Za precizno dijagnostikovanje cervicitisa neophodni su kolposkopski pregled, razmaz na uzročnike i citološki test. Ginekološki pregledi bez ovih analiza nisu potpuni i mogu dovesti do propusta u dijagnostici i liječenju.